Správné načasování ovulace sledují především ženy, které si přejí v nejbližší době otěhotnět. Probíhající ovulaci lze ověřit několika metodami, které ale nemusí být úplně spolehlivé. Prostředky na podporu ovulace je proto vždy dobré užívat až po poradě s lékařem.
Ovulace je lékařský termín pro uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. V okamžiku ovulace vajíčko započne svou dlouhou cestu přes vejcovod až do dělohy a v této době může také být oplodněno spermií. K ovulaci obvykle dochází okolo 15. dne menstruačního cyklu.
Jak poznat ovulaci
V lékárnách jsou volně k dostání takzvané ovulační testy, které měří hladinu luterizačního hormonu (LH) v moči ženy. Ke zvýšení LH dochází asi 24-36 hodin před samotnou ovulací. Ovulační test se používá podobně jako test těhotenský a je vhodný zejména pro zdravé ženy, které chtějí zjistit přesné načasování uvolnění vajíčka. Někdy ale k samotné ovulaci dojít nemusí, i když hladina LH tvrdí opak. Důvodem může být stres, probíhající onemocnění nebo také syndrom polycystických vaječníků (PCOS).
Jiná metoda se spoléhá na měření tzv. bazální teploty. Za pomoci běžného lékařského teploměru si žena každé ráno měří teplotu ideálně v pochvě nebo v konečníku. V den ovulace se tělesná teplota zvyšuje o 0,3 – 0,5 °C. Není to ale železným pravidlem – některé ženy mají ovulaci i bez zvýšené teploty, příčinou je obvykle slabá odezva organismu na hormon progestron, což ale nemusí být překážkou plodnosti. A naopak zvýšená teplota také nemusí nutně znamenat ovulaci – příčinou může být i stres nebo začínající viróza.
Při dlouhotrvajících problémech s početím je proto dobré nespoléhat se pouze na pozitivní výsledky ovulačních testů a vše si pro jistotu prověřit u lékaře.
Podpora ovulace
Jestli lékař zjistí nepravidelnou nebo dokonce nepřítomnou ovulaci, předepíše nejspíše vhodné léky. Ty se obvykle užívají 7-12 den cyklu. Ne vždy jsou ale medikamenty nutné. Některé přírodní prostředky či úprava životního tylu mohou pomoci stejně nebo dokonce i lépe.
Častou příčinou špatné ovulace bývá hmotnost – nebezpečná je nadváha, ale i podváha. Pokud se pokoušíte o miminko, mělo by vaše BMI pohybovat ideálně mezi 22-23 body.
Vhodná podpora ovulace může být i detoxikace organismu. Přemíra toxinů v těle může narušit činnost hypofýzy, která řídí menstruační i ovariální cyklus.
Chyba může být také v nedostatku některých vitamínů a minerálů. Jde především o vitamíny B6 a B12, A, D a E. Z minerálů je důležitý hlavně jód, zinek a selen a zapomínat nesmíte ani na omega-3 mastné kyseliny. Je tedy vhodné zařadit do jídelníčku listovou zeleninu a ryby, případně i vitamínové doplňky z lékárny.
Nedostatečné prokrvení pánevního dna může také ovulaci účinně bránit. Do svého denní režimu proto zařaďte pravidelné vycházky, plavání nebo Kegelovy cviky. Vhodná je i jóga, pilates či orientální tanec. Důležitá je pravidelná aktivita, ale všeho s mírou.
Vhodnou podporou ovulace mohou být i bylinky. Pomáhá čaj z kopřivy nebo kontryhelu, pravidelně popíjený alespoň dva měsíce.