Podrážděná slinivka břišní je jeden z nejčastějších důvodů, proč o svátcích (Vánoce, Velikonoce) vyjíždějí záchranáři k pacientům. Podráždění slinivky břišní ze všeho nejvíc způsobí dietní chyba, laicky řečeno – přejídání. Přemíra tučných jídel a tvrdého alkoholu vede k akutnímu podráždění slinivky. Při dlouhodém nesprávném životním stylu se může vyvinout i v chronické onemocnění slinivky břišní.
Podrážděná slinivka se může rozvinout v nebezpečný stav
Podráždění slinivky břišní, akutní zánět, je nebezpečná kompikace zdravotního stavu – v některých případech to může vést až ke smrti. Žlučový vývod, který ústí do dvanácterníku, se v těle nachází hned vedle vývodu slinivky. Když má člověk žlučové kameny, může se stát, že kameny způsobí i přetlak ve vývodu slinivky. Tam potom trávicí enzymy, určené pro štěpení tuků, cukrů a bílkovin ve střevech, způsobují rozklad vlastní slinivkové tkáně. Tento nekrotizující zánět pak podle odborníků vede i přes sebelepší léčbu u deseti procent pacientů ke smrti.
Slinivka ale může být podrážděna i bez podráždění žlučníku. Stačí nevhodná strava a velké množství alkoholu. Domácí léčba v tomto případě není možná – pacient musí být hospitalizován a léčen infuzemi.
Podrážděná slinivka: Příznaky a projevy
Podráždění slinivky břišní se obvykle projeví prudkými bolestmi břicha a úporným zvracením. Postižený člověk za těchto okolností přivolá lékařskou pomoc nebo navštíví lékaře. Ten podle vyšetření a dalších příznaků určí příčinu stavu a stanoví léčbu.
Léčba podrážděné slinivky
Základem léčby podrážděné slinivky břišní je absolutní zákaz alkoholu a je nezbytné zcela vynechat živočišné tuky. Pokud jsou přítomny kaménky ve žlučníku či cestách žlučových je vhodná operace. Vedle blokátorů se podávají preparáty s vysokým obsahem lipázy. Nejvhodnější druh předepíše odborný lékař (internista) na základě vyšetření. Lékaři upozorňují, že slon k podráždění slinivky břišní není radno podceňovat. Vyžaduje celoživotní dodržování doporučené životosprávy.
Nemoc slinivky břišní a životospráva
Při onemocnění slinivky břišní raději vynecháme živočišné tuky, žloutky, uzeniny, čerstvé pečivo, máslové cukroví, tučné sýry, nadýmavou zeleninu a kyselé okurky. Nevhodný je i tvrdý alkohol. Místo něho si můžeme dát opravdu malý doušek bylinného likéru. Lze si dát i bílé či červené, spíše suché víno, nikoli však vína dezertní. Neškodí ani malé množství piva: v pivu je obsažen zinek, hrající důležitou roli při tvorbě inzulinu ve slinivce břišní.
Příroda pomáhá
- Správnou činnost slinivky břišní může pozitivně ovlivnit čaj z máty peprné. Máta peprná (latinsky: Mentha piperia, lidově balšám, koření větrové, feferminc) se používá všude tam, kde je žádoucí zlepšit činnost trávicího traktu. Dále při žaludeční neuróze, křečích trávicí soustavy, při nadýmání. Máta tiší bolest, má účinek protizánětlivý, antiseptický, žlučopudný, působí příznivě na srdce, játra, nervy, snižuje horečku, zužuje cévy. Kladně ovlivňuje činnost slinivky břišní.
- Jako prostředek při problémech se slinivkou břišní je doporučováno pití minerální vody Bílinské kyselky. Kromě slinivky břišní má Bílinská kyselka všestranné použití při nejrůznějších zdravotních potížích. Pomáhá při chorobách žaludku (překyselení, pálení žáhy, tvoření vředů, katary) a vleklých zánětech slinivky břišní, stavech po operaci střev, ale také při onemocnění dýchacích orgánů (kašel, chrapot, katary).