Pohyby plodu v těhotenství

Jste pět měsíců gravidní (20. týden těhotenství) a konečně se stalo, co se tak dlouho těšíte: děťátko se pohnulo, ucítila jste první pohyby plodu v těhotenství. Je to velmi zvláštní pocit – jako by vás cosi polechtalo v útrobách. Ale vy se nemůžete poškrábat na tom trochu svědivém místě. Přiložíte ruku na podbřišek – tam se první pohyby plodu v těhotenství většinou ucítí, ale už je to pryč. Nemějte obavy, je-li vše v pořádku, pohyby se budou opakovat. A někdy tak, vám to skoro nebude příjemné.

Pohyby plodu v těhotenství značí zdraví děťátka

Jestliže jste byla na vyšetření ultrazvukem ve druhém měsíci těhotenství, citlivý přístroj mohl pohyby plodu zaznamenat již v takto raném stadiu těhotenství. Děťátko se samozřejmě hýbe dřív, než vy první pohyby plodu pocítíte. Na monitoru je možno sledovat, že je stále čilejší. Od čtvrtého měsíce (16. týden těhotenství) jsou na monitoru patrny jako docela koordinované.

Pohyby plodu v těhotenství, které budoucí maminka cítí, se během dne mění. To je zřejmě tím, že miminko má i v těle matky fázi spánku a čilosti. Střídají se po dvaceti až čtyřiceti minutách. Nejsilněji žena vnímá pohyby plodu navečer. Odborníci to vysvětlují, že je to možná tím, že večer má žena klid a je schopna více se soustředit na své tělo – má po denních povinnostech. Některé prameny také uvádějí, že to je způsobeno poklesem hladiny krevního cukru.

Pohyby plodu v těhotenství je třeba kontrolovat

Neexistuje žádné pravidlo, v jakých intervalech by se miminko mělo hýbat, nicméně je obvyklé, že se zdravé děťátko pohne tak třikrát za hodinu. Jestliže maminka pociťuje pohyby plodu v jiné podobě – miminko se hýbe příliš bouřlivě nebo naopak pohyby plodu necítí, měla by urychleně navštívit lékaře, a to třeba i pohotovostní službu. Je lepší případně vyslechnout (jistě vlídné) upozornění na přílišnou obavu, než cokoliv zanedbat.

Pohyby plodu v těhotenství nelze nijak přesně naplánovat, a tak mají někdy maminky obavy, zda je všechno v pořádku. Obecně platí, že žena, která již rodila, cití pohyby dříve než prvorodička. Zpočátku jsou pohyby plodu opravdu jen nepatrné, později se zintenzivňují, miminko už tak zvaně kope. Jeho pohyby jsou patrny i přes břišní stěnu. Dotýkat se miminka přes kůži partnerky patří ke chvilkám, které pozitivně působí na nastávající tatínky a formují jeho hezký vztah k oběma – k ženě i k dítěti. Některé maminky také tvrdí – a odborné prameny to nevyvracejí – že jejich děťátko reaguje na jejich hlas. Není jisté, do jaké míry je „přání matkou myšlenky“, nicméně je potvrzeno, že dítě v těle matky opravdu na zvuk reaguje.

Víte, že…

… v posledním trimestru (poslední třetina) těhotenství jsou pohyby plodu zaznamenatelné dokonce až třicetkrát za jednu hodinu? Ke konci těhotenství ovšem miminku ubývá prostoru a jeho pohyby jsou méně časté.

Zanechte odpověď