Polníček

Zatímco před časem slovo „salát“ (ve smyslu zelenina) znamenalo jen lociku setou, v současné době si mnohdy ani nedokážeme vybrat z množství listové zeleniny na salát použitelné. Mezi ně patří i polníček, respektive kozlíček polní. Kozlíček – polníček zajímá nejen z hlediska chuťových vlastností, ale také coby významný zdroj zdraví prospěšných látek. Polníček nemusíme nijak speciálně shánět. Rostlina je tak nenáročná, že ji snadno lze pěstovat v domácích podmínkách – na záhonu i v truhlíku na balkoně.

Polníček se správně nazývá kozlíček

Kozlíček polní se sice pěstuje jako kulturní plodina, ale roste i ve volné přírodě. Jeho domovinou je údajně Středomoří, ale roste  i na Kavkaze, v Přední Asii, severní Africe i v Severní Americe. Kozlíček je docela nenápadná jednoletá rostlina dorůstající do výšky deseti až třiceti centimetrů. Na vidlicově dělené lodyze vykvétají bělavé až modré květy. Při kulturním pěstování se do fáze květu nenechává dorůst. Konzumují se přízemní růžice mladých listů. Byly vyšlechtěny i kulturní odrůdy polníčku.

Kozlíček nevoní jako kozlík

Kozlíček polní  patří do čeledi kozlíkovitých (Valerianaceae), což dokládá i jeho latinský náze (Valerianella locusta) a je příbuzný kozlíku lékařského (Valeriana officinalis). Není však třeba obávat se příbuzné chuti a vůně.

Zatímco kozlík lékařský voní a chutná snad jenom kočkám, kozlíček polní/polníček má příjemně nasládlou chuť, která bývá přirovnávána chuti lískových oříšků. To je ovšem otázkou individuálních chutí, protože někdo podobnost s oříšky nevnímá.

  • Tak nebo tak lze polníček označit za listovou zeleninu všeobecně přijímanou, chutnou, bez nějakých výrazných chuťových valírů, které by někomu mohly nevyhovovat.

O polníčku se také říká, že je nejzdravější ve skupině salátů. Má vysoký obsah vitaminu C, vitaminů řady B, beta karotenu, hořčíku, draslíku, fosforu, vápníku a železa.

Pěstování polníčku

Semena polníčku mají krátké vegetační období, proto je možno  polníček vysévat několikrát do roka.

  1. Už v únoru jej lze vysévat do skleníku nebo pařeniště – sklizeň pak je již v dubnu.
  2. Druhý výsev je vhodný v červenci, pak se polníček sklízí počátkem září, kdy už jiný salát na záhonech není. Krom toho polníčku neprospívají vysoké letní letní teploty. Proto je vhodné vzešlé sazenice z letního výsevu zakrývat černou folií nebo zahradnickou textilií.

Vzešlé sazenice se pikýrují a pak přesazují do spolu 15 až 20 centimetrů. Polničku vyhovuje těžší písčitá půda s kyselejším pH. Není třeba jej hnojit.

Foto: pixabay.com

Zanechte odpověď