Poloha plodu v matčině děloze je informace pro porodníky velmi důležitá, protože průběh porodu. Situace se „ustálí“ až po 32. nebo 34. týdnu těhotenství, protože do té doby má plod v děloze dostatek místa a v plodové vodě se volně pohybuje. Teprve v posledním měsíci těhotenství zaujme polohu, která mu vzhledem k jeho velikosti už nedává příliš možností ke změně.
Poloha, postavení, držení a naléhání plodu
Gynekologové a porodníci používají ve spojistosti s uložením plodu v děloze termíny poloha, postavení, držení a naléhání plodu.
Poloha plodu
- Většina miminek má v matčině děloze polohu tak zvaně podélnou – to znamená, že je uloženo souběžně (paralelně) svou osovou délkou k osové délce dělohy. Přirozená je poloha hlavičkou dolu, tedy hlavičkou k pánevnímu vchodu (hlavička při porodu vychází jako první). Tak je uložena většina nenarozených dětí.
- Asi ve třech procentech případů je poloha obrácená – ta se nazývá polohou koncem pánevním. Porod bývá obtížnější a je k němu třeba aktivní pomoci porodníka.
- V některých řídších případech může být plod v děloze uložen napříš (na šířku), tuto situaci porodníci nazývají polohou příčnou.
- Jestliže osa těla a osa dělohy nejsou v přesně pravém úhlu, pak lékaři hovoří o poloze šikmé (ta se ale obvykle ke konci těhotenství „srovná“ do polohy příčné nebo polohy podélné. U příčné polohy ještě lékaři zjišťují, zda je hlavička dítěte vpravo nebo vlevo (bráno z pohledu postavení kyčelních kostí matky).
Při příčném postavení plodu není průběh porodu normální.
Postavení plodu
Dalším důležitou informací je postavení plodu. To je určeno postavením hřbetu dítěte vzhledem k děložním hranám.
Držení plodu
Pro určení držení plodu je důležitý vztah tělních částí miminka. Za normální situace je dítě v děloze stočeno jakoby do vajíčka, aby v děloze zabíralo co nejméně mkísta:
- záda (hřbet) jsou ohnutá,
- bradička přitisknutá na hrudník,
- ohnuté ruce zkřížené na hrudníku,
- ohnuté nožičky jsou také zkřížené, přičemž stehna jsou přitisknuta k bříšku a patičky chodidel k zadečku.
- Záda plodu obvykle směřují dopředu, méně často hřbet směřuje dozadu.
Naléhání plodu
Termín naléhání plodu určuje vztah nejnižší části těla dítěte k pánevnímu vchodu ženy.
- Optimální je tak zvané centrické naléhání, kdy šípový šev lebky dítěte je asi v polovině mezi vyklenutím horní části křížové kosti v oblasti vchodu do malé pánve a stydkou sponou.
- V případě excentrického naléhání je plod v šikmé poloze.
- Jestliže je plod v příčné poloze, na pánevní vchod nenaléhá žádná část těla dítěte.
- V ojedinělých případech může na vchod pánevní plod naléhat hýžděmi nebo některou nohou.
Podle polohy plodu lékaři rozhodnou o způsobu vedení porodu, případně určí porod císařským řezem.