Polypy jsou malé protáhlé výrůstky na tkáni. Polyp v děloze může mít původ ve sliznici děložního hrdla nebo ve sliznici dutiny děložní. Většina z nich je benigní čili neškodná (přesněji – neohrožující život), ale u některých může dojít ke genetickému „zmatení“ a skupina buněk roste dál a dál, až se z ní vyvine tumor. Přibližně čtvrtina maligních projevů (to jsou ty škodlivé) je ovlivněna predispozicí od narození. Polypy v děloze jsou odstraňovány radikální cestou.
Potíže způsobené polypy
Polyp, který se vytvoří v děložní dutině, se začne „ozývat“ krvácením mimo menstruační cyklus nebo silnějším výtokem. Někdy polyp způsobuje i krvácení po pohlavním styku. Ale některým ženám polyp v děloze žádné pozorovatelné potíže nemusí způsobovat. Protože však v děložní dutině působí podobně jako antikoncepční tělísko, způsobuje ženinu neplodnost. Polypy obvykle objeví lékaři při preventívní gynekologické prohlídce nebo při řešení potíží ženy s otěhotněním. Polyp v děložní dutině lze zjistit ultrazvukovým vyšetřením nebo vaginální sondou.
Polypy v děložním hrdle se někdy označují jako nepravé nádory děložního hrdla. Jako polyp v děložní dutině, ani tento typ polypu nemusí ženě způsobovat velké problémy, ale rovněž se může projhevit výtokem a krvácením mimo cyklus.
Polyp v děložním hrdle je obvykle velký v řádech milimetrů, v některých případech ale i větší než jeden centimetr. Vystupuje z vnější branky děložního hrdla nebo roste v kanále děložního hrdla.
Odstranění polypu v děloze
V současné době se zjištění, diagnostika, vyšetření i případné odstranění polypu v děloze provádí pomocí hysteroskopie. Tato metoda umožňuje prohlídku dělohy a jejího okolí, odebrání tkáně pro histologické vyšetření (biopsie), případně o odstranění polypu, aniž by žena musela podstoupit operaci v narkóze.
- Polypy menší velikosti lékaři odstraní pomocí hysteroskopie bezbolestně.
- Při zjištění polypu větší velikosti, je ženě odstraněn v celkové narkóze.
Tkáň, která je ve všech případech zjištěného polypu odebrána, je podrobena histologickému vyšetření, aby bylo vyloučeno zhoubné bujení. I když je většina polypů benigní (nezhoubná), může jejich zhoubná forma nastat, což je třeba včas zjistit.