Kvalita spermií zajímá nejen muže, kteří si chtějí přivydělat darováním spermatu, ale samozřejmě všechny muže, kteří se s partnerkou pokoušejí počít dítě. Pokud se otěhotnění déle než rok nedaří a na základě vyšetření spermiogramu je stanovena diagnóza pomalé spermie, co tento stav pro šanci počít znamená?
Problém se spermatem má skoro každý
Podle výsledků provedených studií mají současní muži o polovinu méně spermií, než měli muži před půlstoletím. A faktem je, že kvalita spermatu stále klesá.
Jako hlavní příčiny tohoto stavu se uvádějí znečištěné ovzduší, kouření, stres a nezdravý životní styl, k němuž zdaleka nepatří jen nadmíra alkoholu. Na kvalitu spermatu má vliv řada faktorů, z nichž některé ovlivnit můžeme a jiné nikoli. Některé faktory jsou vrozené, jde například o poškození varlat muže v jeho prenatálním vývoji, nebo získané – známé jsou negativní účinky příušnic.
V České republice má problém s početím průměrně každý šestý pár, příčiny jsou stále častěji na straně mužů.
Nejčastější problémy ve spermiogramu
Pokud má muž nekvalitní spermiogram, nejčastěji se jedná o:
- nízkou rychlost spermií,
- nedostatek živých spermií,
- poškozené spermie.
Pomalé spermie výrazně snižují možnost početí přirozenou cestou, ale existují způsoby, jak tento problém efektivně řešit. Doporučuje se změna životosprávy, a to nejméně 3 měsíce před začátkem snahy o dítě – spermie totiž v těle muže dozrávají 72 dní.
Ani pomalé spermie však nejsou k početí natolik velkou překážkou, kterou by nebylo možné překonat. I v případě, že se nepodaří rychlost spermií zvýšit, existují i velmi málo invazivní metody umělého oplodnění, kterými počít v takových případech lze.
Jak zvýšit rychlost spermií pomocí stravy?
Muž, který má problém s rychlostí spermií, by měl v prvé řadě vynechat alkohol a přestat kouřit. Důležité je změnit i jídelníček, konzumovat více ovoce a zeleniny, a primárně zařazovat:
- antioxidanty, které najdete právě v ovoci, zelenině, ale také například v zeleném čaji,
- vitamin C, který chrání spermie před poškozením volnými radikály,
- selen, který přímo ovlivňuje rychlost spermií a jehož zdrojem jsou para ořechy, mořské plody, celozrnné pečivo, ovesné vločky nebo například fazole,
- vitamín E, jehož zdrojem je slunečnicový nebo olivový olej, mandle či jiné ořechy,
- vitamín B12, který najdeme v játrech, vejcích a mléku.
Ideální je přijímat výše uvedené látky nikoli ve formě doplňků stravy, ale ve formě primárních zdrojů, protože je zajištěna jejich přirozená vstřebatelnost. Vhodné je po dobu snahy o početí dítěte jíst ve zvýšené míře tepelně neupravovaný česnek, zázvor a celer.
Co dalšího má na kvalitu spermií vliv?
Strava není samozřejmě to jediné, co kvalitu spermií ovlivňuje. Ani pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelné cvičení a vyhýbání se alkoholu a cigaretám nestačí. Muž, který se snaží počít potomka, by se měl vyhnout:
- častým návštěvám sauny a horkým koupelím,
- nošení těsného spodního prádla,
- dlouhému sezení v autě,
- obezitě,
- jakémukoli přehřívání organismu.
Pár snažící se o dítě by neměl zároveň používat lubrikační gely, optimální frekvence pohlavního styku je jednou za dva dny.