Devět měsíců vašeho čekání na miminko se blíží ke konci. Známky blížícího se porodu mohou ale nezkušenou prvorodičku někdy zaskočit. Samotný porod můžeme rozdělit do tří porodních dob. Jejich znalost vám samotný porod mnohdy usnadní.
Porod – příznaky
Příznaky blížícího ose porodu můžeme rozdělit na nápadné a nenápadné. Zatímco nápadné příznaky (odtok plodové vody, krvácení) vás donutí odjet okamžitě do porodnice, ty nenápadné se na první pohled mohou tvářit zcela nevině. Porod nejčastěji ohlašuje odchod hlenové zátky (hustý nahnědlý hlen s žilkami krve), pravidelné kontrakce a křížové bolesti. Příznaky se mohou vyskytnout všechny najednou, nebo jednotlivě. Pozornost věnujte i tlaku na konečník a častému nucení k močení. To všechno pravděpodobně ohlašuje brzký porod.
Porod – První doba porodní
První doba porodní je nejdelší částí porodu. Spolehlivým příznakem jsou pravidelně se opakující kontrakce v intervalech kratších než sedm minut. Stahy poznáte podle bolesti vystřelující z podbřišku do hýždí, stehen a zad. Tělo se připravuje na porod pozvolným roztahováním děložního hrdla. Hlavička dítěte sestupuje dolů a pomáhá svým tlakem k formování porodních cest. Konečný průměr děložního hrdla je cca 10 – 12 cm.
Předčasné tlačení škodí
V tuto chvíli nejspíš pocítíte nutkání tlačit, ale děložní branka není ještě dostatečně připravená a předčasné zatlačení by mohlo celý porod zpomalit. Pomáhá tzv. psí dýchání, které dodá tělu potřebný kyslík a odvede pozornost od nepříjemných pocitů.
Stahy dělohy neustále sílí a bolest je stále horší. Způsobuje ji především rotace hlavy miminka, které se přesunuje do správné polohy pro porod. V tuto chvíli jsou už jakékoliv tišící prostředky zbytečné, protože samotný porod dítěte nastane velmi brzy.
Porod ve své první fázi trvá u prvorodiček 8-12 hodin, u vícerodiček pak 6-8 hodin. Většinu této doby tráví žena doma. Do porodnice se vydejte ve chvíli, kdy je interval mezi jednotlivými kontrakce mi kratší než 5 minut.
Porod – Druhá doba porodní
Druhá doba porodní se také nazývá vypuzovací. Nastávající maminka dostává povolení tlačit a dítě je pomalu vypuzováno z těla ven. Druhá fáze porodu se velmi pozitivně odráží v psychice ženy, která může konečně začít aktivně dítě přivádět na svět. Pocítí příval nové energie a chuť spolupracovat.
Pro porod dítěte se velmi dobře hodí nejrůznější polo vzpřímené polohy, kterých ženy rády využívají. Porod vleže je dnes už téměř zapomenutý přežitek. Pro porod je velmi důležitá technika dýchání. Hluboké nádechy a zadržovaný dech ve chvíli aktivního tlačení se střídají s již zmíněným rychlým psím dýcháním. Ale cítíte-li, že byste si místo zadržování dechu raději zakřičela, udělejte to. Jen vy víte, co je pro vaše tělo nejlepší.
Narození dítěte
Jakmile se hlavička dítěte vynoří z porodní cest, je porod téměř u konce. Většinou stačí jedno zatlačení, aby spolu s ramínky vyšel ven i zbytek tělíčka.
Druhá doba porodní trvá většinou jen několik desítek minut. Při porodech delších než dvě hodiny přistupuje porodník většinou k vakuové extrakci dítěte nebo přímo k císařskému řezu.
Porod – Třetí doba porodní
Třetí doba porodní je pro ženu již odpočinkovým časem. Během této doby dochází k vyloučení a vypuzení placenty. Žena na pokyn porodníka lehce zatlačí a placenta bezbolestně vyklouzne ven.
Třetí doba porodní trvá nejdéle třicet minut. Jestliže během této doby placenta nevyjde, je nutné přistoupit k jejímu chirurgickému odstranění.