Kožní problémy novorozence dokážou pořádně vyděsit každého rodiče. Malé děti mají citlivou kůži, která vyžaduje speciální péči – jak předcházet vzniku potniček a jak je efektivně léčit?
Kůže novorozence
Kůže malých dětí je specifická v tom, že její schopnost termoregulace a funkce potních žláz je oproti kůži dospělého snížena. Naproti tomu je činnost mazových žláz zvýšena a kůže je celkově senzitivnější na kvalitu a čistotu okolního prostředí. Z těchto důvodů se novorozencům snadno vytvoří puchýřky nebo trpí vyrážkami.
Co jsou potničky
Potničky jsou drobné povrchní puchýřky, které se objevují zejména v oblasti obličeje, krku a trupu. Jsou čiré a snadno praskají – na místě praskliny se kůže vysuší a začne se loupat. Puchýřky mohou postupně červenat, a proto připomínají vyrážku.
Léčba potniček
Potničky nevyžadují speciální léčbu, stačí omývání roztokem heřmánku a postižená místa zasypat. Tento postup bychom měli opakovat několikrát denně.
Díky tomuto ošetření se kůže zklidní, bude jí však chybět potřebná hydratace, proto doporučujeme následně použít zvláčňující přípravky.
Prevence vzniku potniček
Potničky vznikají tehdy, když je kůže vystavena horkému a vlhkému prostředí. Dítě by mělo nosit bavlněné oblečení, ve kterém může pokožka dýchat.
Pokožku omývejte přírodními neparfémovanými mýdly a nepoužívejte vlhčené ubrousky. Některým dětem mohou vadit i igelitové chrániče matrace.
Optimální je, aby dítě spalo jen v plenkách a spodní vrstvě oblečení. V parných letních dnech by měla být přes kočár natažená plenka a měli byste se vyvarovat pobytu na slunci.
Kdy s potničkami k lékaři?
Protože je dětská kůže náchylnější k infekcím, může se stát, že se kůže zanítí. Potničky pak změní barvu a objeví se zarudlá až červená místa, v takovém případě je nutné s kojencem navštívit lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.
Nejčastěji dochází k infekcím v létě, kdy malá miminka leží na zádech v kočárku, a dojde k zapaření týlní oblasti.