Alergie, přecitlivělost, hypersenzitivita, tak jsou označovány nežádoucí reakce imunitního systému s účastí protilátky imunoglobulinu E (IgE) na vnější podněty (alergeny), kterými mohou být mimo jiné i potraviny. Přecitlivělost se pak označuje jako potravinová alergie.
Třetina populace udává zdravotní potíže v souvislosti s příjmem jídla. Skutečná potravinová alergie způsobená imunologickými mechanismy je doložitelná jen u jednoho až čtyř procent lidí. Větší výskyt je u dětí ve věku tři až šest let.
Potravinová alergie – projevy
Projevy potravinové alergie ze strany trávicího ústrojí:
- nechutenství
- zvracení
- průjmy
- neprospívání
- břišní koliky
- pálení žáhy
- afty na sliznici ústní dutiny (přečtěte si článek afty a jejich léčba)
- mapy na jazyku
Orální alergický syndrom: většinou je způsoben čerstvou zeleninou, ovocem, ořechy, ale třeba i kořením. Projevuje se svrběním rtů, ústní dutiny, hrdla, případně i otokem a zčervenáním okolo rtů. Někdy se příznaky potravinové alergie omezují jen na škrábání v krku – pacient proto bývá často sledován na krční ambulanci s chronickým zánětem nosohltanu. To se vyskytuje zejména u lidí s přecitlivělostí zároveň na pylové alergeny (bříza, líska, olše, ambrozie).
Kožní projevy potravinové alergie: svrbění, kopřivka, otoky tváře a jiných částí těla, atopický ekzém.
Projevy na dýchacích cestách: Svědění v nose, kýchání, ucpání nosu, kašel, astma.
Anafylaktická reakce: někdy se potravinová alergie ohlásí pocitem nevolnosti, zčervenáním pokožky, svrběním, zhoršeným dýcháním, tlukotem srdce, výrazným pocitem strachu, motáním hlavy, někdy i samovolným odchodem stolice nebo moči.
Cvičením indukovaná anafylaktická reakce: Vyskytuje se většinou od 30 minut do čtyř až šesti hodin po požití alergické potraviny a při současné fyzické aktivitě (nejčastěji při potravinové alergii na mořské plody, těstoviny, celer…).
Častá potravinová alergie
Součástí jídel, na něž vzniká potravinová alergie, jsou ovykle bílkoviny. Mnoho z nich může způsobit alergickou reakci přestože jsou uvařena nebo projdou procesem trávení ve střevech.
Nejčastějšími potravinami způsobujícími alergii na potraviny jsou:
- arašídy, ořechy, ryby, mořské plody, sýry, celer, jablka, přísady.
- Součást potraviny, která byla příčinou alergické reakce, je obvykle velmi těžko identifikovatelná. Někdy stačí i jen malá kontaminace jinou potravinou (například nebyla dostatečně vyčištěna linka po předcházejícím zpracování), aby se objevila alergická reakce).
- Problémem jsou i geneticky modifikované potraviny, u nichž je přesná definice obsahu alergenů nemožná.
Někdy se jedná o tak zvanou zkříženou reakci mezi samotnými potravinovými alergeny či mezi potravinami a inhalačními alergeny (bříza, jablko, ořechy, roztoče, mořské plody…).
Kravské mléko
Výskyt: mléko, mléčné produkty, pečivo, uzeniny, hotová jídla. Skřížená potravinová alergie: s mlékem kozím, ovčím až na 50 procent.
Nejrozšířenější potravinová alergie u dětí do tří let – dvě třetiny dětí mají postižený trávicí systém, ostatní mají kožní projevy a dýchací problémy. Asi 85 procent této alergie vyhasne do třetího roku života, je však rizikem pro budoucí vznik jiného alergického onemocnění, a to i v případě vyhasnutí.
Vaječný bílek
Výskyt: vejce, majonéza, pečivo, zmrzlina, uzeniny, omáčky, polévky. Nejčastější potravinová alergie u dětí hlavně s kožními projevy – ekzém, kopřivka. Ve věku pěti až sedmi let postupně mizí. Pozor na některé očkovací látky (chřipkové vakcíny, klíšťová encefalitida a podobně).
Jablka
Poměrně častá potravinová alergie. Asi 50 procent pacientů alergických na jablko je alergických na pyl břízy, skřížená alergie se objevuje na ořechy, mrkev a brambory.