Že se dá pozváním na oslavu narozenin způsobit trapas? Že může pozvánka na oslavu narozenin pozvaného hosta dokonce i urazit? I to je možné. I když pozvání na oslavu svých narozenin myslíme z největší upřímnosti, jistě chápeme, že maminku zveme jinak než kolegy z firmy. A pozvánka pro šéfa nemůže být ve stejném duchu jako „zvadlo pro kámoše z Mokré čtvrti“.
Kdy zveme na své narozeniny
Na narozeninovou oslavu zveme většinou jen v případě, že se jedná o tak zvaně kulaté nebo polokulaté narozeniny – číslice končící desítkou nebo pětkou. Na narozeniny méně významné obvykle stačí pozvat ústně.
Jakou formou zveme
- Pozvánku na oslavu narozenin můžeme poslat e-mailem
- nebo rozdat osobně.
- Asi jen málokdo bude v současné době posílat pozvánku v papírové podobě a poštou.
- Nejméně vhodná je pozvánka prostřednictvím SMS.
Z textu pozvánky na oslavu narozenin by měla být patrna srdečnost.
Forma a text pozvánky
Pozvánku můžeme nějak graficky ztvárnit (jsme-li tvůrčí typy), a nebo je napíšeme jako krátký dopis.
Pozvánku posíláme deset dní až týden dopředu. Na dříve zaslanou pozvaný zapomene. A zároveň je třeba myslet na to, aby si pozvaným mohl udělat na oslavu narozenin čas.
Je třeba podrobně rozepsat datum (nestačí napsat 2. 4. 2014, ale raději „ve středu 2. dubna“). Vůbec nic se nestane, když i čas napíšeme dvěma způsoby „o půl sedmé (v 18.30)“. Různí lidé si různě pamatují.
Pozor na gramatiku
- Text pozvánky musí být gramaticky správně. Nespoléhejme se jen na automatickou opravu chyb v textových editorech – ty nám ostatně mohou i chyby v textech „nasekat“ (po řadové číslovce s tečkou vyhodí velké písmeno v názvu měsíce – a hned je chyba). Je třeba také správně volit přídavná jména přivlastňovací, což dělá v současné době mnoha lidem silné problémy: rozlišovat „můj – svůj“, „váš – svůj“ a podobně. Příklad textu: „Zvu Vás do svého (nikoliv mého) domu“, „Přijďte i se svými (nikoliv Vašimi) partnery“ – a podobně.
- V textu pozvánky – je-li určena oficiálním osobám (z firmy) nebo širší rodině – se vyvarujeme nějakých rádoby vtipných připomínek a emotikonů („Nebojte se, hlad nebudete mít ;=)))“ ).
- Naopak, jedná-li o text pozvánky pro partu velmi blízkých kamarádů, můžeme volit slovník žoviálnější. Studenti nebo mladí lidé si dokonce mohou dovolit „nenápadným“ žertovným způsobem naznačit, že se pozvaní mohou podílet na narozeninovém menu („Jíst a pít se bude co dům dá a čím hosté laskavě přispějí“ – nebo podobně podle zvyklostí party).
Předem vědět, kdo přijde
Když pozvánku na oslavu narozenin posíláme e-mailem, poprosíme o odpověď, zda se pozvaný zúčastní. Jestliže pozvánku předáváme osobně, slušně se na účast pozvaného zeptáme. Je to třeba vědět pro finanční rozvahu nebo pořízení zásob.