Pozvánka na oslavu narozenin může být naprosto formální. Ale na druhou stranu je tvorba pozvánky na oslavu narozenin prostorem k vlastní kreativitě. A to jak slovní, tak výtvarné. Jestliže nám právě kus inspirace chybí, můžeme na internetu zhlédnut některé vzory na pozvánky narozeninových oslav. Není třeba je kopírovat, stačí převzít nápad. Není to žádná krádež „uměleckého díla“, vzory pozvánek na oslavu narozenin jsou na webech právě proto, aby byly k použití.
Vzory pozvánek najdeme na internetu
Nejprve si rozmyslíme, komu a jak a komu pozvání na oslavu doručíme. Jiné bude pozvání pro příbuzné na oslavu rodinnou, jinou formu zvolíme na oslavu narozenin v pracovním kolektivu. Nejširší pole působení je však u pozvánek na oslavu narozenin s kamarády a přáteli. Taková pozvánka si může dovolit notnou míru vtipu a kreativity.
Na internetu existují různé vzory pozvánek na oslavu narozenin. Ty nám poslouží jako nápad. Někdy stačí stáhnout si vzor a přizpůsobit ho vlastním potřebám. Některé weby nabízejí dokonce malé programy, které slouží k pozvání, k vytvoření seznamu hostí, obsahují možnost potvrzení účasti pozvaného, a dokonce i komunikace mezi pozvanými. Jiné vzory pozvánek na oslavu narozenin jsou vytvořeny přímo jako šablony, do kterých jen vkládáme vlastní obrázky a text.
Tvorba vlastní pozvánky na oslavu narozenin
Nebo vytvoříme pozvánku vlastní. Budeme pracovat v nějakém programu na úpravu obrázků, v krajním případě – jestliže takový program nemáme nebo nedokážeme stáhnout a naistalovat, můžeme pozvánku vytvořit i v textovém editoru.
Práce ve foto programu
Pozvánku na oslavu narozenin obvykle vytváříme formou koláže. Kombinujeme obrázky a text. Na internetu je ke stažení nepřeberné množství různých symbolů, které můžeme do pozvánky využít. Měly by charakterizovat nějaký typický prvek: číslice značící věk, narozeninový dort, přípitkové sklínky či láhve s nápojem, znaky občerstvení, prskavky a podobně.
Při vytváření můžeme použít všech nástrojů obrázkového programu:
- vkládání obrázku do obrázku,
- vkládání textu,
- kombinace černobílých a barevných prvků,
- obálky,
- tónování,
- styly (malba, kresba, protlačení…)
- rámečky…
Záleží na našich „grafických“ schopnostech, vtipu a estetickém cítění.
- Ideální pro takovou práci je program Photoshop, ale ten nemá každý (je drahý a práce v něm je pro méně zkušeného poměrně složitá).
- Uživatelsky velmi „vlídný“ je foto program Zoner, který má i free verzi ke stažení.
- Jednoduché grafické práce lze vytvořit i v různých „prográmkách“ primárně určených jako prohlížeče (například poměrně oblíbený IrfanView či Picasa).
Jestliže chceme pozvánku tisknout, musíme vzniklý obrázek velikostně upravit pro tisk (rozměry v milimetrech, ne v pixelech). Než všechny pozvánky vytiskneme, zhotovíme si jednu kontrolní – buď jsme s dílem spokojeni, nebo ještě provedeme úpravy.
Tvorba v textovém editoru
Jestliže vytváříme pozvánku v textovém editoru (nejčastěji ve wordu), můžeme využít nástrojů:
- textové efekty (word art),
- vkládání obrázků,
- volba barev a typů písma (musíme volit font s českou abecedou),
- nástroje vkládání obrázku a úpravy jeho velikosti na stránce,
- dále nástrojů rozmístění textu (na střed, vpravo, vlevo)
- a obtékání textu kolem obrázku.
- Jestliže budeme pozvánku vytvořenou v textovém editoru posílat elektronicky, můžeme do textu vložit i nějaký hypertextový odkaz (jízdní řád, link na web restaurace, kde se bude oslava konat a podobně). V případě tisku to ale nemá smysl.
Skutečnost, že se obrázek vložený do wordu přestává „chovat“ jako obrázek (nelze jej například stáhnout a upravit) nám v případě soukromé pozvánky na oslavu narozenin nijak vadit nemusí.