Otázka vhodného pracího prášku pro miminka přijde na přetřes už při nakupování výbavičky. Ale podle čeho takový prášek vybrat? Podle ceny, vůně, velikosti balení nebo faktu, že nebyl testován na zvířatech? A proč není vhodný váš oblíbený prací prášek pro dospělé?
I když část maminek pere věcičky děťátka už od narození v jejich osvědčeném pracím prášku a naprosto nedělá rozdíly mezi svým a dětským oblečením, nebývá toto vždy ta nejsprávnější cesta. Pokožka novorozeného miminka je velmi citlivá a styk s nevhodnou chemií se může projevit vyrážkami nebo červenými fleky na nejrůznějších místech tělíčka. Rozhodně neplatí, že díky alergii na prací prášek bude děťátko pokryto ekzémem od hlavy až k patě. Příznaky mohou být nenápadné, ne nepodobné plenkové dermatitidě nebo potničkám.
Jak vybrat prací prášek pro miminka?
Každé miminko je jiné, takže pro začátek bude nejjednodušší spolehnout se na některou ze známých značek a koupit menší balení na zkoušku. Raději nepodléhejte cenově výhodným akcím na velké množství – při případné alergické reakci totiž koupený prášek na praní pro sebe příliš nevyužijete. Bez pomoci si totiž obvykle neporadí ani se skvrnami od ovoce a zeleniny, natož od potu nebo make-upu.
Příliš navoněné prostředky, nebo ty s přídavkem aviváže vynechte ze svého výběru úplně – obsahují jen další zbytečnou, byť podle výrobce bezpečnou, chemii. Aviváž na dětské prádlo vůbec nepotřebujete a příliš silná vůně by mohla dráždit citlivý čich miminka – problémy s usínáním na sebe obvykle nenechají dlouho čekat.
Cena nebo výrobek netestovaný na zvířatech nebývají zrovna nejlepším vodítkem při rozhodování. Dražší prášky se leckdy pracím účinkem nevyrovnají těm levnějším a ekologické prací prostředky mohou z původně bílého prádla vytvořit šedavé hadříky.
Poradí i pediatr
Dobré rady vám určitě poskytne místní pediatr, kterého budete s dítětem navštěvovat. Mívá někdy k dispozici i bezplatné vzorky pracích prášků nebo vám doporučí lékárnu či drogerii, kde se můžete poptat. Na běžný prací prášek můžete přejít po 4-6 měsících, ale s velkou opatrností. Vyperte na zkoušku nejdříve několik kusů svrchního oblečení – pokud bude vše v pořádku, přidejte i košilky a další spodní prádlo.
V době, kdy dítě začne přecházet na pevnou stravu už prací prášek pro miminka stejně nebude na vzniklé skvrny stačit. Jeho účinek můžete sice podpořit žlučovým mýdlem, ale bývá to pracnější.
K praní prádla nerozlučně patří i jeho žehlení. Pediatři se v této otázce nemohou úplně shodnout, nicméně žehlit doporučují shodně alespoň v období šestinedělí. I na dobře pověšeném prádle se totiž vytvoří drobné záhyby, které mohou děťátko tlačit a teplota žehličky navíc zničí zbývající nebezpečné bakterie. Na nutnost žehlení je dobré pamatovat už při nákupu oblečení a nekupovat věci ze syntetických materiálů, které se pro miminko stejně příliš nehodí.