Pračka neodstřeďuje

Když vám pračka neodstřeďuje, může jít o naprostou banalitu, kterou snadno vyřešíte sami doma, nebo také o vážný problém, se kterým si neporadíte bez použití odborného servisu. Poradíme vám, na co se při zvládání tohoto problému zaměřit.

Nejspíš to už zažil každý z nás. Čím modernější a chytřejší pračky, tím větší problém s odstřeďováním mají. A stejná potíž můžete nastat, pokud zanedbáváte jejich pravidelnou údržbu.

Pračka neodstřeďuje jen, když je uvnitř malé množství prádla

To je bohudíky ten nejjednodušší problém. A nezáleží na tom, jak „sofistikovaný“ model máte, dnes se tato chytrá elektronika objevuje i v opravdu levných pračkách. Elektronika v pračce jednoduše pomalu rozbíhá její motor a přitom si zpětně měří otáčky a jejich nárůst. Jestliže je přibývání či chcete-li nástup otáček pomalejší, než na jaký je nastavená, vyhodnotí to jako špatné vyvážení bubnu a pokusí se o lepší rozložení prádla za pomoci několika kratších otáček.

Bohužel, pokud jste vložili do bubnu třeba jen jeden svetr, bude vaše pračka tuto činnost provozovat neustále až do ukončení pracího programu, protože dokonalé vyvážení se jí zkrátka nepodaří. Naštěstí není nic jednoduššího, než k prádlu, určenému ke ždímání, přihodit třeba velký ručník nebo osušky. Více než jeden kus oblečení nebo textilu se zpravidla o vyvážení bubnu postará a pračka budete odstřeďovat docela tak, jak má.

Odstřeďování se nedaří, pokud je zanesený filtr

Jestliže máte potíže s odstřeďováním i během normálního pracího cyklu, může být problém docela jinde. Nejčastějším viníkem bývá zanesený nebo ucpaný filtr, kterým odtéká přebytečná voda z pračky. Buben tak sice pracuje správně, ale prádlo se máchá neustále v té samé vodě. A co s tím?

Najděte na své pračce malá, zpravidla obdélníková nebo kulatá dvířka, umístěná v její spodní části. Nezřídka je třeba celý přistroj nadzvednout a teprve poté se dostanete ke kýženému cíli. Dvířka otevřete a nahlédněte dovnitř.

Nyní je třeba vyšroubovat filtr (jde to jednoduše bez použití nástrojů) a vyklepat ho a vyčistit. Najdete v něm zpravidla cucky látky, ale i vodní kámen (pokud máte tvrdou vodu) nebo nejrůznější drobné předměty, které se dostaly do pračky. Paseku dokáže nadělat i obyčejný knoflík, který uletí z kabátu.

Očištěný filtr našroubujte zpět, dvířka zavřete a pokuste se o odstřeďování znovu. Nyní by už mělo být vše v pořádku.

Jestliže ani toto nepomůže, rozšroubujte filtr dál. Je třeba se dostat až k odtokové hadici, která do něj vede. Nezřídka je potřeba tak trochu rozložit celou spodní polovinu pračky. Mnohé modely moderních praček však mají v tomto místě vloženu jakousi „ekologickou kouli“, která brání pracímu prášku, aby se rychle odplavoval z pračky. Kouli stačí odstranit, vybrat nahromaděné nečistoty a je to. A pokud ani napodruhé nebudete mít úspěch, neobejdete se už nejspíš bez značkového servisu.

Zanechte odpověď