Prasklá žilka v oku způsobí rozlití krve a červené zabarvení bělma oka. Někdy se může jednat o důsledek vnějšího poranění, jindy mohou být příčiny prasklé žilky v oku vnitřního charakteru. Jedině lékař dokáže posoudit rozsah poškození a způsob léčby.
Možné důvody prasknutí žilky v oku
- Žílka v oku praskne po nenadálém tlaku. Ten může být fyzický, což je nejčastěji při nějaké rvačce, zápase, proděláním násilného útoky, při kontaktním sportu, autonehodě a podobně.
- Popraskané žilky v očích jsou velmi často doprovodných jevem porodu. Ženám s určitým druhem očních chorob je prováděn porod císařským řezem (uchrání oční sítnici před poškozením tlakem).
- Praskými žilkami trpí někteří lidé (a hlavně děti) i při naprosto banálním zvracení. Popraskání žilek v oku způsobí tlak vyvolaný dávením. Jestliže se takový jev opakuje při každé nevolnosti, maminka se už neznepokojuje. Krev se obvykle vstřebá za pár dní.
- Rychlý průběh má i vstřebání krve z žilky, která praskne po nějaké velké námaze spojené s nahrnutím krve do hlavy (například při stěhování těžkých břemen).
- Žilky v oku praskají rovněž lidem s vysokým krevním tlakem. Vysoký krevní tlak, hypertenze, je zvýšení tepenného krevního tlaku nad 140/90 mm Hg (rtuti). Dochází k němu při zmenšeném průtoku cévním řečištěm, kdy při stejném množství krve stoupne tlak a vznikne reálné nebezpečí, že dojde k poškození cévní stěny.
Alergie, léky, námaha očí
- Popraskané žilky v očích někdy trápí lidi dlouhé hodiny pracující u monitorů bez denního světla (například ve velkých počítačových sálech).
- Potápění do velké hloubky může rovněž způsobit popraskání žilky v oku.
- Popraskané žilky v očích jsou průvodním jevem zánětu oční spojivky. Zánět spojivek se na pohled projevuje zarudlou a zanícenou průhlednou blankou, jíž je pokryta vnitřní strana očních víček. Zarudlé je i bělmo očí.
- Zánět spojivek může způsobovat alergie. Poměrně častým alergenem je srst hlodavců: morče, oblíbení potkani. Stačí, aby si dítě se zvířetem hrálo a pak se mimoděk dotklo obličeje. Kromě červených očí a zarudlých spojivek provází alergický zánět spojivek většinou i otok víček (oči se zúží do štěrbin).
- Praskání žilek v oku způsobuje některým lidem užívání určitých léků, zejména takových, které minimalizují riziko vzniku trombóz.
- Pro některé lidi není vhodná korekce oční vady pomocí kontaktních čoček. U citlivějších jedinců mohou čočky způsobit praskání žilek v oku (pálení, svědění, zarudnutí, pocit „písku v očích“).
- Krví zbarvené bělmo někdy provází nestřídmou konzumaci alkoholu.