Když se řekne „prasknutí folikulu“, hodně lidí neví, čeho se to týká. Poučené jsou především ženy, které se snaží otěhotnět a které více začnou zkoumat ovulaci, se kterou prasknutí folikulu souvisí.
O prasknutí folikulu
Nejdříve si napišme, co je folikul. Jde o váček na vaječníku, ve kterém zraje vajíčko. Po dobu jeho zrání ho stimuluje folikulostimulační hormon (FSH). Když vajíčko uzraje, folikul praskne a tím dochází k ovulaci.
Někdy roste více folikulů, ale ty zastaví svůj růst dříve, než v nich vajíčko dozraje a praskne. Dochází tak zpravidla k růstu pouze jednoho dominantního folikulu. Pokud jsou dvě, může mít žena dvouvaječná dvojčata. V rámci umělého oplodnění se stimulují vaječníky k dozrávání více vajíček.
Existuje nemoc zvaná syndrom polycystických vaječníků. Projevuje se tím, že vyrůstá více folikulů, ovšem v určité fázi se na sebe začnou tlačit a dojde k zastavení růstu, aniž by dozrál dominantní folikul. Následkem toho nedojde k ovulaci. Syndrom polycystických vaječníků bývá jednou z nejčastějších příčin neplodnosti žen. Řeší se v centru asistované reprodukce.
Obecně o ovulaci
Výše jsme si uvedli, že prasknutím folikulu nastává ovulace. Zralé vajíčko se uvolní a začne se posouvat z vejcovodu až k děloze. Během této cesty může být vajíčko oplodněno spermií. Aby došlo k otěhotnění, stačí, aby žena měla pohlavní styk i několik dnů před ovulací. Spermie totiž „žijí“ v těle ženy i několik dnů.
Má-li žena pravidelnou menstruaci, dochází k ovulaci kolem 14 dnu v cyklu – tedy uprostřed. Pokud má žena delší menstruační cyklus nebo naopak kratší, nevychází ovulace na prostředek cyklu, ale na dobu dva týdny před menstruací.
Některé ženy ovulaci poznají podle pobolívání v podbřišku, ale také se dá poznat sledováním bazální teploty (den před ovulací narůstá) či sledováním hlenu děložního čípku, který je průhledný a táhlý.