Praskokrky je pojem z regionální lidové gastronomie, spíš z Moravy než z Čech. Ačkoliv se klidně může výraz praskokrky vyskytovat i jinde, a to vlivem migrace obyvatelstva. Co se o praskokrkách / praskokrcích (?) můžeme dozvědět v archivních textech? A existuje nějaký recept na pokrm zvaný praskokrky?
Praskokrky
Praskokrky může být cokoliv. Jediné, na čem se všichni shodnou, že jde o pokrm, že se praskokrky jedí.
- Někde to je pokrm z nudlí,
- jinde jde o pečivo,
- tam zase říkali praskokrky postnímu bramborovému jídlu.
Není vůbec vyloučeno, že se v některých krajích říká praskokrky pokrmu docela jinému.
Praskokrky: Stejný název, různé jídlo
„Nelichotivé jméno praskokrky dali na jižní Moravě cezeným nudlím (asi dost málo maštěným,“ uvádí Jaroslava Hlavsová v jazykovědné stati uveřejněné na webu voda.webz.cz.
Praskokrky v obecní pamětní knize
„Za dřívějších časů pochutnávali si lidé na řepných pekáčích, peciválcích, modracích pekáčích, praskokrcích – jsou to jídla sestávající z bramborů vařených, mouky, krupice, ječné kaše, v nejrůznějších obměnách a složeních,“ čteme v Pamětní knize obce Kamenné, díl I. (www.kamenna-tr.cz)
Postní praskokrky
„…Vařilo se z toho, co ještě poskytovala domácnost z loňské úrody. Byly to především pokrmy hojně připravované z luštěnin, mouky a brambor. Taková jídla měla na Slovácku zvláštní pojmenování. Kraj od kraje si jim říkalo různě: beleše, laty, frgále, tašky, pěry, liťáky, kósky či praskokrky, trhance…“ čteme ve vzpomínkách na lidová postní jídla v Hodonínském Deníku ze dne 13.3.2011. (hodoninsky.denik.cz)
Lužické praskokrky
„Tradiční recept z nekynutého těsta pochází z obce Lužice v okrese Hodonín. Nudle neboli krajance se zavařovaly do polévek, zejména fazolových. Upravené s praženou krupicí byly poměrně syté a podávaly se s hlávkovým salátem jako hlavní polední jídlo. Vařívaly se hlavně v létě, ale některým strávníkům příliš nevyhovovaly. Jednak proto, že šlo o bezmasé jídlo, a také kvůli tomu, že špatně lezou do krku.“ (invia.cz)
O recept na praskokrky byl zájem
Z Lužického zpravodaje 2/2011: „…Členky Muzejního spolku v Lužicích nabízely místní specialitu praskokrky, které nám novináři přejmenovali na praskorky. Jsou to krajance sypané praženou a spařenou krupicí, podával se k nim hlávkový salát, aby lépe procházely krkem. Tento pokrm se vařil, když bylo moc práce a málo času, a u mužské části domácnosti nebyl moc oblíben.
Opravdu, jídlo nic moc, ale když se praskokrky ochutí opraženým špekem spolu s čerstvým hlávkovým salátem, je to pochoutka. Svědčí o tom i fakt, že ve dvě hodiny odpoledne bylo vyprodáno.
Paní Zdislava Pokorná navařila 120 porcí této starodávné speciality a o jídlo i recept byl značný zájem….“ (docplayer.cz/9456857-Luzicky-zpravodaj)
Praskokrky – pečivo I.
- 400 g cukru krupice 200 g umletých přesátých ořechů (víc lískových + vlašské) 80 g hladké mouky 1 dcl bílků 1 lžíce octa 1 lžička medu.
Příprava: Bílky s cukrem nahřívejte a míchejte v kastrolu na plotně. Přidejte ořechy a zahřejte na 75 °C (nesmí vřít). Odtáhněte z plotny a vmíchejte ocet, med a mouku. Nechte trochu vychladnout (z horkého těsta piškotky nedrží tvar). Stříkejte malé piškotky na pečicí papír látkovým sáčkem se špičkou. Těsto rychle tuhne, je nutné vystříkat celou dávku za tepla. Pečte ve středně vyhřáté troubě. Upečené a vychladlé spojujte libovolným krémem a zdobte čokoládou, nebo je ponechte jen jako ořechové piškotky. (pressreader.com)
Praskokrky – pečivo II.
- 500g hladké mouky, 1 kostka droždí, 2 polévkové lžíce cukru, 250ml mléka, 2 žloutky, 1 kostka 100% tuku (já dala Omegu), drobenka, (moučkový cukr, máslo, hladká mouka).
Příprava: Do mísy vsypeme mouku, uděláme v ní důlek a do něj nalijeme část vlažného mléka smíchaného s cukrem. Do připraveného důlku rozdrobíme droždí a necháme vzejít..) Mezitím dokola nakrájíme nebo nastrouháme tuk a vyklepneme dva žloutky. Poté dolijeme zbytek mléka a vše zpracujeme do vláčného těsta. Po částech odebíráme testo a vyvalujeme z něj postupně plát vysoký asi jeden centimetr. Z něj vykrajujeme radélkem kousky, a ty dále nakrojíme. Ty poklademe na pečicí papír na plechu, posypeme drobenkou a dáme péct. Pečeme na střední stupeň.
Z trouby vytahujeme, jakmile jsou praskokrky růžové. Nejlepší jsou druhý den, když trochu zvlhnou.