Plánujete-li založení rodiny nebo chcete-li vašemu dítěti pořídit bratříčka nebo sestřičku, je dobré vědět, jaká je pravděpodobnost otěhotnění a co ji ovlivňuje. Připravili jsme pro vás stručného průvodce otěhotněním.
Kdy lze otěhotnět
Pravděpodobnost otěhotnění se samozřejmě odvíjí primárně od menstruačního cyklu. Během jednoho cyklu rozlišujeme několik fází, přičemž před menstruací je pravděpodobnost otěhotnění nejmenší. Největší pravděpodobnost nastává v plodných dnech, nebo dokonce v den ovulace.
Na čem dalším pravděpodobnost otěhotnění závisí? Není to jen ovulace jako taková, ale také schopnost vajíčka být oplodněno, množství, pohyblivost a kvalita spermií.
Udává se, že vajíčko může být oplodněno zhruba 24 hodin po ovulaci, a že životnost spermií, tedy jejich schopnost přežít v těle ženy a následně oplodnit vajíčko, je 72 hodin. Stále častější případy neplodných párů jsou však způsobeny na straně muže většinou nízkou kvalitou spermií nebo jejich malou pohyblivostí – spermie se tedy nedostanou tam, kam mají, nebo si jich tam dostane málo.
Faktory, o kterých se příliš nemluví
Kromě čistě biologických faktorů ovlivňuje pravděpodobnost otěhotnění samozřejmě psychika obou partnerů a jejich motivace počít dítě. Bezproblémové početí je častější i partnerů, kteří spolu nejsou příliš dlouho a u nichž ještě probíhá fáze prvotní zamilovanosti.
Neplodnost se objevuje častěji u partnerských vztahů, které trvají dlouho – někteří psychologové hovoří o přechozeném partnerství. Nebývá pak výjimkou, že se takové vztahy po neúspěšných snahách o početí dítěte rozpadnou, a žena následně velmi brzy otěhotní s jiným mužem.
Z hlediska celostní medicíny je třeba se na každý problém dívat komplexně, nesledovat pouze jednu věc. Pokud se početí nedaří, má být zkoumání biologických faktorů jen jednou z mnoha cest ke zjištění toho, proč k tomu dochází.
Pravděpodobnost otěhotnění ovlivňuje samozřejmě i náš životní styl, celkové zdraví a věk. Bylo prokázáno, že některé potraviny pozitivně ovlivňují schopnost ženy počít, nebo na druhé straně podporují kvalitu spermií. Se zvyšujícím se věkem klesá plodnost rychleji u žen než u mužů – pravděpodobnost, že přirozenou cestou počne dítě čtyřicetiletá žena, je výrazně menší než u stejně starého muže. Největší pravděpodobnost početí má zhruba 23 letá žena, toto období je čistě z hlediska věku nejplodnější.