Umíte sebe či lidi ve svém okolí představovat? I představování má dle etikety svá pravidla, takže si dejte pozor, abyste se nedopustili společenského fopá.
Co je etiketa
Etiketa je soubor pravidel zdvořilého chování ve společnosti. Kromě toho má i další význam. Představuje nálepku z papíru nebo fólie, která slouží k označování výrobků v různých odvětvích. My se však zaměříme na etiketu v prvním významu, konkrétně na to, co říká etiketa o představování.
O pravidlech představování
Je třeba si uvědomit, že představování je velmi důležité. Umožní nám vytvořit si o člověku první dojem, ale také umožní následné navázání konverzace a vztahu bez zbytečných rozpaků.
Nejdříve je důležité uvědomit si, kdy je žádoucí představovat sebe, popřípadě další osoby. Je trapné, když někoho potkáte, dlouze se s ním zapovídáte, a vedle vás je doprovod, který nepředstavíte.
Pokud budete někoho představovat (doprovod, společníky, hosty atd.), vždy platí, že představujeme muže ženě, mladšího staršímu a společensky méně významnou osobu člověku významnějšímu. A když se potká třeba žena a společensky významnější muž? Záleží na tom, kde k setkání dojde. V pracovním vztahu „má přednost“ nadřízený, při soukromých příležitostech žena.
Pokud někoho někomu představujete, uvádějte i akademický titul. Jde-li o představování v rámci pracovního styku, uveďte i funkci dotyčného. A vhodné je o představovaných alespoň něco málo říci. Poté si představovaní podají ruku (první ji nabízí osoba společensky významnější) a pronesou zdvořilostní frázi „Těší mě, že vás poznávám“. Dejte si pozor na stisk ruky. I tím o sobě hodně řeknete. Stisk by měl být pevný, přiměřeně dlouhý bez dalšího fyzického kontaktu a ve vhodné vzdálenosti. Stisk by druhou osobu určitě neměl bolet a nevhodný je i podání ruky ve stylu „leklé ryby“ (nedostatečný stisk).
Dříve bylo dokonce nepřípustné, aby se člověk přestavoval sám. Vždy ho musel někdo představit. To už dneska neplatí.