Zdraví první muž, nebo žena? Kde mají sedět rodiče nevěsty na svatbě a v kolik je vhodné přijít na večírek? Ukusuje se pečivo k polévce, nebo láme? Pokud si nejste jisti odpověďmi na tyto a jiné otázky, zřejmě tápete v oblasti pravidel slušného chování. Nezoufejte, rozhodně nejste sami – většina dospělé populace totiž neví, jak na etiketu.
K čemu jsou pravidla slušného chování?
Pravidla slušného chování jsou tímtéž, čím jsou pravidla silničního provozu pro řidiče. Rozdíl je však v tom, že pravidla slušného chování platí pro všechny lidi žijící v určité sociokulturní oblasti.
Pravidla slušného chování činí náš společenský život předvídatelnější. Obsahují v sobě řadu skrytých symbolů a pomáhají nám se orientovat ve složitých sociálních situacích – ačkoli se nám může zdát, že nám pravidla slušného chování život znesnadňují, pokud v nich tápeme.
Například galantní chování nebo pravidla pozdravu jsou důkazem toho, komu v naší kultuře prokazujeme úctu. Sice bychom bez těchto a jim podobných pravidel mohli žít, ale mnohem obtížněji. Obsahují totiž v sobě hluboké kulturní vzorce a zvyklosti, které máme v sobě, jen je stačí oživit. Důkazem o pravdivosti tohoto tvrzení je například situace, kdy si instinktivně nějaké pravidlo uplatníme, aniž bychom věděli, že pravidlem je.
Jak zjistit, jak se chovat
Základy slušného chování získáváme v rodině, ve výchově v tomto směru pokračuje škola. Bohužel v naší kultuře nastávají situace, se kterými si ani v dospělosti nevíme rady. Kam se obrátit, pokud nevíme, jak se chovat?
Pokud chceme zanechat dobrý dojem a nejsme si jisti, jak se obléci a jak si v dané situaci počínat, doporučujeme se obrátit na odborníka na slovo vzatého, Ladislava Špačka. Někdejší kancléř prezidenta Václava Havla je autorem několik knih etikety různého zaměření – pro obchodníky, kapesní rádce pro každého apod.
Možná vám bude připadat, že některé uvedené zvyklosti či doporučení týkající se etikety jsou zastaralé, ale po přečtení celé knihy začnete vnímat sociální interakci při různých příležitostech v jiném světle. Otevře se vám netušený svět – prostor, v němž se lidé chovají přístojně, ohleduplně a sociálně citlivě. Znalost pravidel slušného chování vám dodá sebevědomí i takt při sociálním jakémkoli kontaktu.
Jak naučit děti, jak se chovat
Péče o dítě postupuje řadou kroků. Na začátku učíme dítě vyhýbat se tomu, co je nebezpečné, později ho učíme samostatně jíst, ovládat fyzické potřeby.
Naučit dítě chovat se slušně je však běh na mnohem delší trať, jedná se o neustálý proces. Kromě standardních situací, jako je stolování, oslavy narozenin a významné svátky, nastávají i méně standardní situace.
Dítě učíte, jak se chovat, spíše vlastním příkladem než vědomými příkazy. Proto je důležité, aby rodič pravidla slušného chování nejen znal, ale také aby je následoval – jedině tak bude jeho dítě slušně vychované.