Přebalování miminka bude díky našim vychytávkám hračka!

Jak si usnadnit přebalování miminka i tam, kde nemáme pohodlný přebalovací pult a veškeré propriety připraveny na svém místě? Poradíme, jak na snadné přebalování doma i v situacích, které se na první pohled zdají nekomfortní. Se správnými pomůckami si můžete každodenní hygienické procedury s mrňouskem velmi zjednodušit.

Přebalování miminka

Pro přebalování dítěte poslouží přebalovací pult, nástavec na komodu či přebalovací podložka. Díky jejím vyvýšeným stranám v ní bude miminko v bezpečí.

Základem úspěchu při jednoduchém, bezpečném a hygienickém přebalování miminka je dostatečná příprava, se kterou souvisí i výběr správných plen a jejich zásoby. Jen za první 3 měsíce života spotřebuje váš drobeček přibližně 600 až 700 plen v závislosti na kvalitě a absorpční schopnosti. Čím kvalitnější pleny, tím méně přebalování, spokojenější miminko a menší riziko vyrážek či opruzenin.

Zásoby však nedělejte na dlouhé měsíce dopředu, neboť nemůžete vědět, jak rychle bude mrňousek přibývat na váze a růst. Balení na měsíc je ideální zásoba, při které vás nemůže nic překvapit. Nezapomeňte plenky a zásobu vlhčených ubrousků uložit také do kočárku a cestovní tašky pro případ, že na pohotovostní přebalovací pomůcky někdy zapomenete.

Domácí přebalování miminka

V domácím prostředí je přebalování miminka logicky nejjednodušší, neboť máte vše potřebné po ruce. I tak si tento úkon můžete mnoha pomůckami zpříjemnit.

  • Přebalovací pult nebo přebalovací komoda: Speciální přebalovací pult vám v mnoha ohledech usnadní život, ale nemůžete-li do něj investovat, velkou pomocí bude i nástavec na komodu, která po skončení přebalovacího období může sloužit jako šatník.
  • Přebalovací podložka: Omyvatelná podložka s vyvýšenými stranami bude vaším dalším nezastupitelným pomocníkem. Miminko v ní bude ve větším bezpečí, vy budete mít snadnější a hygieničtější manipulaci.
  • Hygienický koš na pleny: Zápach z použitých plen způsobují bakterie, které pocítíte pokaždé, když otevřete víko standardního koše. Speciální hygienické koše na pleny mají antibakteriální úpravu, která zápach eliminuje, a vy tak nemusíte s použitými plenami chodit několikrát denně k popelnicím.

Přebalování v terénu? Žádný problém…

Situaci, kdy je přebalování miminka nutné provést venku, se nevyhne žádná maminka. V chladném období je vždy lepší držet se poblíž zařízení, v němž lze použít klidnou přebalovací místnost (např. v obchodním centru nebo restauraci s dětským koutkem). V létě nejste limitovaní venkovní teplotou, a tak přebalování v „terénu“ zvládnete hravě, pokud ovšem budete připraveni.

  • Zásobu plenek a hygienických potřeb mějte vždy po ruce: Přebalovací taška vám i miminku poskytne veškerý komfort, který budete potřebovat. Vyberte si takovou, která obsahuje již zmíněnou přebalovací podložku.
  • Na ven zvolte jednorázové pleny: I když doma preferujete ekologičtější látkové pleny, na procházce byste měli zvolit jednorázovou variantu, která umožní provést vše potřebné rychle a hygieničtěji.
  • Ve veřejných prostorách opatrně: Při přebalování miminka v prostoru určeném pro tyto účely dbejte na čistotu místa před i po. Použijte pro tyto účely vlhčené ubrousky a i tak rozložte na pult svou přebalovací podložku nebo látkovou plenu.
  • Místo pro přebalování miminka: Při výběru vhodného místa buďte ohleduplní nejen k dítěti, které potřebuje teplo a klidné místo, ale také ke svému okolí, které se tohoto aktu nemusí účastnit s potěšením. Vyžadují-li to podmínky, přebalte miminko přímo v kočárku.

Jak na přebalování neposedného miminka?

Šermování rukama, kroucení, pláč, křik a jiné „radosti“ během přebalování si osvojí už několikatýdenní děti, které začínají být zvídavé a neposedné. Důležitého pomocníka najdete například v zavěšených hračkách, které upoutají pozornost od ostatních činností. Účinná je také jemná masáž chodidel, jež miminko během pár okamžiků zklidní.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Zanechte odpověď