Období klimakteria, nebo-li tak zvaného přechodu, nastává u žen ve věku mezi 38 až 55 lety. U některých se pak přechod projevuje specifickými způsoby, mezi něž patří návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, deprese, bolesti hlavy a podobně.
Přechod u žen není nemoc
Klimakterium není ani stav, ani nemoc. Je to období života ženy, kterému se česky výstižně říká přechod. Tedy přechod z jedné životní etapy – z doby, kdy je plodná, může otěhotnět, do druhé, kdy už nemá svoji reprodukční schopnost. Jde o období fyziologické. Není to nemoc ani nic nenormálního.
Za nemoc bývá považováno, protože je často provázeno příznaky (a to až u dvou třetin žen), které se běžně v jejich životě nevyskytují. Jsou provázány s určitou hormonální situací, s hormonálními změnami, které potom ve svém obraze mohou dělat dojem nemoci. Jde o známé návaly horka, psychické potíže a další problémy jako závratě, brnění rukou a nohou, zažívací potíže, bolesti hlavy. Je jich značné množství a dohromady se jim říká klimakterický syndrom – nemocí jsou vlastně až potíže vyplývající z nedostatku hormonů, nikoliv vlastní přechod.
Přechod provází změna psychiky
Psychické změny jsou poměrně častým příznakem klimakterického syndromu. Může to být dokonce první příznak, který se objevuje ještě v době, kdy žena má pravidelnou menstruaci. Potíže jsou nejrůznějšího druhu. Od depresivních a úzkostlivých stavů až po určitou předrážděnost. Psychické poruchy se vyskytují často a lze je poměrně snadno odstranit hormonální estrogenní léčbou.
Jak „přežít“ přechod?
- V období přechodu je důležitý také dostatek klidného, posilujícího spánku. Rovněž během dne by si ženy měly dopřát odpočinku, a to i za cenu, že nechají čekat zdánlivě neodkladnou práci.
- Nejúčinnějším způsobem boje proti většině potíží spojených s přechodem je rozumná životospráva, ve které významné místo patří pohybu. Prospěšné je zejména plavání, mírní vydatně návaly a noční pocení.
- Nutné je hlídat si důsledně spotřebu vápníku, jehož denní doporučená dávka je 1200 mg. Přibližně polovinu tohoto množství obsahuje například půllitr mléka. Přidáme-li k tomu ještě kousek sýra, jogurt a tvaroh, požadavek je splněn. Vybírat bychom ovšem měli takové výrobky, které obsahují málo tuku a jsou proto energeticky nenáročné. Jinak pochopitelně hrozí přibývání na váze.
- Na zmírnění nepříjemných návalů doporučují někteří lékaři a léčitelé užívat vnitřně propolisovou tinkturu, a sice dvakrát denně po dvaceti kapkách. Nejprve je však třeba udělat zkoušku na případnou alergii: Kousek vnitřní strany zápěstí potřeme tinkturou, a když do čtyřiadvaceti hodin kůže nezčervená, můžeme přípravek užívat.
5 komentářů
Od 40let jsem začala mit příznaky menopauzy.Dnes je to asi 2roky od poslední menstrulace.Chtěla jsem se zeptat zda se může stát abych otěhotněla.Děkuji
Od 40let jsem začala mit příznaky menopauzy.Dnes je to asi 2roky od poslední menstrulace.Chtěla jsem se zeptat zda se může stát abych otěhotněla.Děkuji
Už rok a půl uplynulo od mé poslední menstruace. Beru na návaly lék acctivell. Chci se zeptat jestli mohu otěhotnět.
Děkuji