Může se stát (a stává se), že se děťátko začne dostávat na svět doslova bez ohlášení. Takovému případu, kdy po odtoku plodové vody okamžitě nastává druhá doba porodní, se říká překotný porod. O možnosti překotného porodu by žena měla být informována již z nějakého předporodního kurzu. Ona, ale především její partner, by měli alespoň teoreticky znát, jak se v případě překotného porodu chovat. Takové informace jsou někdy cenné, jednak žena nepropadá panice, jednak (a ty případy nejsou ojedinělé) je schopna probíhající porod nějakým způsobem řídit.
Kdy je porod překotný?
Překotným porodem je označován takový porod, kdy jsou porodní doby natolik zkráceny, že příchod dítěte na svět netrval ani dvě hodiny. Častěji se tak stává ženám které nerodí poprvé (multipara). Překotný porod může nastat i tehdy, kdy je plod menší a žena má silné kontrakce.
Jak se pozná překotný porod
Překotný porod žena pozná tak, že jí odteče plodová voda a bezprostředně se dostaví silné a rychle za sebou jdoucí kontrakce, které ji nutí k porodnímu tlačení. V takovém případě je nutno okamžitě volat rychlou záchrannou službu a připravit se na to, že porod eventuálně proběhne v místě, kde se žena nachází.
Čekat na „rychlou“ je lepší varianta, než se pokoušet odvézt ženu co nejrychleji do porodnice. Přesto existuje mnoho případů, kdy musel řidič vezoucí ženu s překotným porodem zastavit a porod provést sám: své by mohli vyprávět taxíkáři, hasiči nebo strážníci, které zoufalý řidič k překotnému porodu přivolal. (Dlužno připomenout, že policisté i hasiči-záchranáři jsou k vedení překotného porodu odborně školeni.)
Klid, teplo a neztrácet hlavu
- Když překotný porod nastane, je ze všeho nejdřív nutno zajistit ženě nějaké čisté a klidné místo, kde by si mohla sednout (s hluboce opřenými zády). Nohy by měla mít roztažené a pokrčené (samozřejmě nesmí mít na spodní polovině těla šatstvo ani prádlo).
- Horní polovinu těla jí přikryjeme, zateplíme.na překmotně rodící ženu stále mluvíme, uklidňujeme ji a povzbuzujeme.
- Jestliže čekáme na rychlou záchrannou službu, obvykle dostaneme instrukce z dispečinku, podle kterých můžeme postupovat krok za krokem. V době mobilních telefonů a při standardech rychlé zdravotnické pomoci už není překotný porod takovým strašákem jako byl kdysi a i míra improvizace je odborným vedením po telefonu zmenšena.
- Po překotném porodu je nutná hospitalizace ženy i novorozence. Lékaři ženu a dítě odborně ošetří, prohlédnou a případně okamžitě zahájí léčbu poranění.
Náš tip…
… v některých centrech pro těhotné poskytují metodický materiál, jak případně improvizovat při překotném porodu. Není na škodu, aby takový návod prostudovala nejen budoucí maminka, ale i její partner.
1 komentář
Přečetla jsem si článek a musím tedy s jednou věcí nesouhlasit. Můj syn se narodil předčasně ve 30 týdnu těhotenství. Jednalo se o porod překotný, který trval hodinu a půl. ALE PRASKNUTÍ PLODOVÉ VODY porod nesignalizovalo. Syn se rodil s neporušeným vakem plodových blan ! Takže na signál v podobě prasknutí vody nelze vůbec spoléhat. Směrodatný je pouze signál jediný a to nutnost tlačit!