Překyselení neboli acidóza je stav nerovnováhy mezi kyselými a zásaditými elementy. Často se vyskytuje u lidí, kteří trpí cukrovkou a žaludečními vředy. Překyselení většinou doprovázejí další problémy jako je pálení žáhy, nespavost, zrychlené dýchání, revmatoidní bolesti kloubů, migrenózní bolesti hlavy zvláště v oblasti čela, snížený krevní tlak, zácpa, může se vyskytovat větší pocit suchosti až pálení v ústech. Překyselení můžeme vyrovnávat stravou a životním stylem. Účinné jsoi i některé tak zvané „babské rady“ na vyrovnání překyselení.
Překyselení: „Babské rady“
- Proti kyselosti organismu působí pojídání syrové stravy, dokonce i citrusy působí zásadotvorně v našem organismu. Vhodným doplňkem, jsou různé čerstvé zeleninové šťávy (mrkev, celer, cibule, citron, okurky).
- Pamatujme, že na překyselenosti organismu se dále podílí konzumace alkoholu, zrnkové kávy, kouření tabáku, ocet a jeho pochutiny.
- Vhodné je do mnohých pokrmů přidat syrové ovoce,
- pokud možno nepoužívat bílý rafinovaný cukr.
- Prospívá svižná rychlá chůze v přírodě a hluboké dýchání.
- Vhodné je do organismu vpravovat více draslíku obsaženého v bramborech, ořeších a meruňkách.
- Vhodné jsou i mořské řasy.
- Výborné je denně popíjet bylinkové čaje obsahující: třezalku tečkovanou nať, nať řepíku lékařského, chmel, bezinky, nať slézu a lipový květ.
Kopřivová koupel
- Vynikající kúrou, která dokonale pročistí celý organismus, je kopřivová koupel. Nálev připravíme z čerstvých nebo sušených kopřiv a koupel aplikujeme dvakrát týdně po dobu tří měsíců. Výsledkem je celkové ozdravění, odstranění všech toxických látek, pročištění krve. Máme-li možnost, můžeme smíchat kopřivy s přesličkou rolní v poměru 1:1. Tato pročišťovací kúra spolu s upravenou stravou může v některých“ případech nejen navodit vnitřní rovnováhu, ale i vyprovokovat samouzdravovací proces. Nemocní by se ale měli zeptat svého lékaře, zda jim kúru doporučí, nebo alespoň schválí.
Místo cukru karamel
- Další babská rada: místo cukrem sladit karamelem. Karamel si připravíme tak, že dáme na pánev 2 až 3 lžíce vody, 1 dkg omastku a 1/2 kg krystalového cukru; vše zahříváme a rozpouštíme tak dlouho, dokud nebude mít hmota světlehnědou barvu. Pak ji přelijeme na připravenou plochu (prkénko, tácek, talíř) a ještě za tepla nakrájíme na přiměřené kostky. Ty pak používáme ke slazení, nebo při únavě v práci. Stačí v ústech rozpustit dvě tři kostky. Babská rada říká, že je vhodné sladit karamelem dětem. Prý je tak ochráníme před překyselením žaludku.
Akát, ale opatrně
- Čerstvá kůra mladých větví akátu se používá dnes spíše v homeopatii, a to při žaludečních poruchách nebo při překyselení žaludku. Pozor: Akát se užívá ve velmi malém množství, protože jeho účinek je velmi prudký, takže se ve větších dávkách nedoporučuje. Také v případě homeopatik je lépe se poradit s odborníkem.
Koprová semena
- Kopr je prostředek zásaditý, takže rovněž účinný pro osoby, které trpí překyselením organismu. Kopr se pěstuje především pro vonné listy, jež obsahují vonné silice. Kopr má však také léčivé a povzbuzující účinky. Nejlepší jsou v tomto smyslu semena.