Přibližně třicet procent žen ve fertilním věku zažívá každý měsíc obtížné a nepříjemné stavy. Začínají obvykle týden před nástupem menstruačního krvácení a žena se při něm jemně řečeno necítí být ve své kůži. Přitom nejde jen o emocionální nevyrovnanost, podrážděnost či úzkostné stavy a depresivní nálady. Souhrn nepříjemných pocitů a změn se nazývá premenstruační syndrom.
Premenstruační syndrom: „Jsem sama sobě protivná“
Hlavní příčinou potíží, které se označují odborně jako premenstruační syndrom, je hormonální nerovnováha daná zvýšenou hladinou estrogenů a tomu odpovídající množství progesteronů. Na bolestech hlavy se může zúčastňovat snížená hladina krevního cukru, nedostatek kalcia, hořčíku a selénu, dále i hypovitaminóza v oblasti E-vitamínu a pyridoxinu.
Premenstruační syndrom: Příznaky
Potíže, které zahrnuje premenstruační syndrom, bývají provázeny nepříjemným tlakem v prsou, jejich zvýšenou citlivostí a někdy i zvětšením. Častý je také pocit opuchlosti, především nafouklého břicha, spojený s retencí tekutin. Jiným ženám se zase ozývají bolesti hlavy, tíží je nespavost, hůře se jim dýchá. Téměř všechny si však stěžují na zvýšenou potivost. Je to doba, kdy je žena nepříjemná sama sobě a má co se držet, aby její obtíže nepocítilo i okolí.
Mohou za to hormony
Premenstruační syndrom začíná zhruba 14 až sedm dní před začátkem krvácení, tedy v době, kdy je tělo nejvíce připraveno na otěhotnění a hladina progesteronu je nejvyšší v ovulačním cyklu a končí s krvácením. Příčiny nejsou ještě dostatečně známy, ale podle odborníků je zjevné, že souvisí s hormonální regulací ovulačního cyklu – jedná se o hormonální poruchu jeho řízení. Řízení reprodukčního cyklu ženy se účastní dvanáct hormonů, vznikajících v mozku, hypofýze, vaječnících a děloze.
Na premenstruační syndrom se neberou žádné tablety
Obtíže jsou sice nepříjemné, ale jen skutečně těžké stavy potřebují medikamentózní léčbu. Pro zvládnutí premenstruačního syndromu může žena udělat sama velice mnoho, aniž musí trávit čas v ordinaci lékaře.
- Obtíže velmi často mizí při tělesném cvičení. Je potřeba volit takový pohyb, při němž tepová frekvence dosáhne 120 tepů za minutu.
- Také jídelníček je vhodné upravit ve prospěch uhlovodanů a neprospěch tuků.
- Ženy by měly méně solit.
- Snažte se v tomto období maximálně vyhýbat stresu a pokud to není možné, alespoň hodně relaxujte.
- Omezte solení jídel, nepijte nápoje s kofeinem, nahraďte tmavé čaje bylinkovými čaji: kontryhel, pampeliška, kopřiva, malinové listí.
- Maximálně omezte veškeré sladkosti. Cukr ve vašem organismu působí jako silně kyselinotvorná látka, která napomáhá uvolňovat vápník, hořčík a zinek.
- Dopřejte si dle chuti ovoce a čerstvé zeleniny.
- Kouření premenstruální syndrom jenom zhoršuje.
Porada s lékařem
V případě eventuálně ještě se zhoršujících potíží je nutná kontrola u gynekologického lékaře. Podobné stavy někdy nemusejí souviset jen s premenstruačním syndromem. Jestli pramení vaše problémy právě z něho, zjistíte zcela bezpečně tak, že si pár měsíců budete vést v kalendáři tabulku zdravotních obtíží.