Přenášení v těhotenství se chápe, jestliže gravidita trvá (podle výpočtů z data poslední menstruace) více než 42 týdnů. Lékařské statistiky uvádějí, že asi 80 procent žen neporodí ve vypočítaném termínu. A je poměrně běžným jevem, že zejména prvorodičky své děti mírně přenášejí. Jedná se asi o 14 procent všech rodiček. Obvykle ale doba „přenášení“ netrvá déle než dva týdny, což je ovšem již hranice. Odborníci se shodují, že již desátý den po termínu porodu by případně mohly vzniknout některé komplikace, proto většinou po desátém dni přenášení ženu preventivně hospitalizují.
Přenášení v těhotenství ubývá
- Jedním z důvodů hospitalizace při přenášení v těhotenství je riziko stárnutí placenty.
- Rovněž životní nároky dítěte začínají přesahovat možnosti matčina těla. Dítě je v době hospitalizace pod soustavnou kontrolou.
Příčiny přenášení jsou jednak v nesprávně určeném termínu, protože si některé ženy nepamatují datum posledních měsíčků, a pak je uvedou nesprávně. Nebo její menstruační cyklus nebyl pravidelný. Současná diagnostika a ultrazvuková vyšetření do 12. týdne těhotenství ale dokážou tyto nepřesnosti zjistit, takže relativního přenášení ubylo.
Dalším důvodem stále se snižujících případů přenášení v těhotenství, je indukce porodu na přání ženy.
Přenášení dítěte nemá pravidelnost, respektive není pravidlem, že by žena přenášela ve všech svých těhotenstvích. Každé těhotenství probíhá jinak a lékaři ani nemohou předem určit, zda dítě příjde na svět o pár dní dříve nebo později.
Hospitalizace je v zájmu dítěte
Když je žena hospitalizována pro přenášení v těhotenství, je zjištěn především zdravotní stav dítěte. To je prováděno ultrazvukem (sonografu). Lékaře zajímá velikost dítěte, stav ženiny placenty (průtok krve v pupečníkových cévách) a množství a kvalita plodové vody. Je kontroláva srdeční aktivita plodu.
Pro vyvolání několika kontrakcí dělohy je ženě proveden oxynocinový test, čímž je zjištěno, zda jsou žena i dítě schopni přirozeného porodu (reakce).
Jestliže lékaři shledají byť i jen malé odchylky od normálu, a nebo na ně mají podezření, okamžitě těhotenství ukončí vyvoláním porodu nebo císařským řezem.
Jestliže je vše v pořádku, lékaři ponechají těhotenství volný průběh. Jejich úkolem potom spíše je (kromě kontroly zdravotního stavu dítěte) udržovat ženu v dobré psychické kondici, any nepodléhala panice, když neporodí hned druhý den po příjmu do nemocnice.