Přepeřování andulek

Andulka je nevrlá a peří z ní lítá na všechny strany. Ale nebojte se, jde o přirozenou součást jejího života. Přepeřování andulek je totéž jako línání u psa. Peří se dvakrát do roka vymění, aby poskytlo svému majiteli lepší ochranu před okolními podmínkami.

Přepeřování dělíme na úplné a částečné. V obou případech je tento proces symetrický – staré pero je jednoduše z folikulu vytlačováno tím novým. Papoušci přepeřují 2-3x do roka, jsou-li chování ve voliéře. Doma není tato periodicita obvykle tak přesná.

Přepeřování– úplné a částečné

První typ je určitě známější. Pták díky němu ztratí všechna obrysová pera a často úplně na několik dní nedokáže létat. I když se to nezdá, jde o poměrně náročný proces, vždyť u některých papoušků tvoří peří až 12 % jejich hmotnosti! Oproti tomu částečné přepeření reaguje na sezónnost v životě ptáků. Na jaře tak některá pera vypadají, aby dostala prostor ta více vybarvená v jarním šatu a na podzim se zase vrací zpět tlumené barvy, aby se mohl opeřenec lépe ukrýt před dravci.

Měli byste vědět: během přepeřování je pro andulky důležitá správná výživa a to zejména zdravé tuky. Ideální je kokosový, palmový nebo pupalkový olej nebo minerální přípravky určené do vody.

Kdy se o přepeření nejedná

Nedostatek vitamínů a mastných kyselin a další faktory mohou způsobit, že si papoušci začnou vytrhávat peří na hrudníku nebo okolo ocasu. Tehdy se o klasické přepeření rozhodně nejedná a je na místě zjistit důvod a co nejdříve zakročit. A kde můžete pátrat?

Špatná strava – andulkám nejčastěji chybí sírové aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamín A a vápník.

Psychologické problémy – papoušek může trhat peří třeba když je sám. V takové situaci by měla pomoci nějaká hračka. Naopak pokud je majitel doma, může se papoušek tímto způsobem snažit přitáhnout pozornost. Zde je na místě pouze odměna pozitivního chování. Může být zavedena i farmakologická léčba.

Stres – nesprávně umístěná klec, častý štěkot psa, hluk v okolí – to všechno může papouška vystresovat natolik, že si začne škubat peří.

Mechanické ničení peří v oblasti ocasu – obvykle je příčinou příliš malá klec nebo nesprávné umístění tyče.

Nevhodné prostředí – zejména příliš suchý vzduch v bytě může také způsobit časté škubání peří.

Infekce kůže je doprovázena i dalšími příznaky (např. úbytek hmotnosti, oslabená imunita). Na místě je konzultace s veterinářem.

Alergie – mohou být způsobeny některými složkami potravy, ale také pyly, prachem, prachovými roztoči, vůněmi (např. parfémy a osvěžovači vzduchu) nebo materiály, použitými na úpravu klece.

Bývají přítomny i kožní léze a svědění. Léčba zahrnuje podávání antihistaminik.

Otrava těžkými kovy – toto chování způsobuje zejména zinek. Zjistěte, zda nemůže k andulce pronikat skrze klec nebo jejího bezprostředního okolí.

Zanechte odpověď