Pokud už vaše miminko povyrostlo a je na čase začít s příkrmy, určitě vás zajímá, jak je co nejlépe připravit a jak volit suroviny tak, aby si trávicí systém vašeho dítěte pomalu zvykl na nové živiny. Přinášíme několik zásad a jednoduchých receptů k tomu.
Jak a čím začít přikrmovat
Pro děti, které jsou kojené, je vhodné začít s příkrmy až po 6. měsíci věku, děti na umělé mléčné výživě mohou začít s nemléčnou stravou o dva měsíce dříve.
Důležité je vybrat pro začátek takovou potravinu, která nenadýmá, nezpůsobuje zácpu a má příjemnou chuť. Obvykle se proto začíná s mrkví, ale lepší volbou je máslová dýně nebo dýně hokkaido, která je přirozeně sladká, ale nezastavuje stolici.
Důležité je zavést novou potravinu, podávat ji po dobu několika dní a pečlivě sledovat, zda nevzniká u dítěte alergická reakce. Teprve později lze začít s další potravinou, kterou opět necháme několik dní na zkoušku.
Zezačátku dítě nesní téměř nic, začínáme opravdu po lžičkách, nejdůležitější je stále mléčná strava. Po několika dnech se přikrmování začne projevovat i na stolici, která bude tužší a o něco pachově výraznější.
První příkrmy – recepty
Dušená dýně
Dýni oloupeme, pečlivě omyjeme, nakrájíme na kostičky, a buď podusíme ve vodě do měkka, nebo uvaříme na páře v parním hrnci. Následně rozmixujeme s trochou převařené vody na kaši.
Jablečné pyré
Pečlivě omyté jablko, ideálně v biokvalitě, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Povaříme ve vodě, předáme převařenou vodu a rozmixujeme.
Švestkové pyré
Sušené nesířené švestky v biokvalitě namočíme do hrnce do vody. Po hodině přivedeme k varu a vaříme do změknutí, posléze rozmixujeme. Pozor, švestky nerozeznáte chuťově od povidel, pyré bude totiž velmi sladké – dávejte ho miminku jen trochu, aby si nezvyklo na příliš sladkou chuť a nevyžadovalo sladkosti.