Příprava jedlých kaštanů

Jedlé kaštany jsou plody kaštanovníku setého. Tak jako plody jírovce opadávají na podzim, také plodu kaštanovníku jedlého ze stromy nespadnou dřív než s začne opadávat i listí. Proto jsou jedlé kaštany pochoutkou typickou pro pozdní podzim a počátek zimy. Plody kaštanovníku jsou nejen jedlé, ale dokonce výtečné. Je škoda omezit jejich konzumaci jen v podobě kaštanů pečených. Staré české nebo zahraniční kuchařské knihy nabízejí množství receptů na přípravu kaštanových pochoutek.

Není kaštan jako kaštan

Kaštanovník setý (Castanea sativa ) je dřevina kulturně pěstovaná v v jižní Evropě a v Přední Asii. Byl vysazován i jižních oblastech naší země, zejména ve vinařských lokalitách. Je přitom zajímavé, že nejznámější český sad kaštanovníků roste už skoro 250 let v Nasavrkách (Železné hory, okres Chrudim).

Přírodní památka Kaštanka

Přírodní památka Kaštanka v Nasavrkách o rozloze 1,08 ha, je unikátním sadem kaštanovníků setých s plody –  jedlými kaštany.

Sad kaštanovníků založil v roce 1776 Jan Adam Auersperg na části zámecké zahrady. Nachází se v něm zhruba sto stromů. Nejmohutnější z nich, zvaný „Knížák,“ spolu s dalšími devatenácti stromy pochází ještě z původní výsadby.

Od 90. let 20. století mají Nasavrky rozkvetlý strom kaštanovníku setého ve znaku. Sad jedlých kaštanů v nadmořské výšce téměř 500 metrů nad mořem je rarita.

Zdroj: www.nasavrky.cz

Kaštan jedlý si nelze splést

Jedlé plody kaštanovníku mají stejně jako plody jírovce tuhou hnědou lesklou slupku, ale jsou zašpičatělé a s nejedlými kaštany si je nelze splést.

Příprava jedlých kaštanů

V minulých dobách (a to i velmi dávno minulých) patřily jedlé kaštany k typicky podzimní surovině. V současné době je tak nějak víc kladen důraz na zdravotní prospěšnost jedlých kaštanů než na informace o způsobech využití kaštanů v kuchyni.

Inspiraci lze přitom najít ve starých kuchařských knihách, Magdalenou Dobromilou Rettigovou počínaje. Výhodou současné doby je, že se prostřednictvím internetu můžeme seznámit i s recepturami zahraničními, protože z kaštanů se připravují podzimní delikatesy v Maďarsku, Francii, v Itálii i jinde.

Co připravit z kaštanů

Kaštanové jádro je lahodně nasládlé. Hlavně děti jsou schopny jedlé kaštany pojídat už za syrova (ale co děti nejsou schopné pojídat?). Tepelnou úpravou jádro změkne, víc zesládne a trochu zmoučnatí, což není vůbec naškodu. 

Pečené kaštany

 • V první řadě to jsou samotné pečené kaštany bez jiné úpravy. V minulosti se prodávaly v pouličních stáncích, v současnosti se tu a tam objevují třeba na adventních trzích.  Pečené kaštany ostatně bývaly chápání jako atribut „světského“ adventu. 
  Pečené kaštany si každý může udělat sám doma-  v troubě nebo nebo na pánvi. Jen je třeba opravdu důsledně každý jeden kaštan svrchu křížem naříznout. Jinak se z kaštanu stává malý třaskavý granát.

Kaštanové nádivky

 • Evergreenem české i evropské kuchyně jsou kaštanové nádivky do pečené drůbeže, masových rolád nebo plněných řízků. Kaštany je třeba nejdřív naříznout, uvařit a ještě teplé zbavit povrchové i vnitřní slupky.

Nádivky sladké

 • Sladkými kaštanovými nádivkami z vařených kaštanů se mohou plnit například pečená jablka a kdoule, řezy, dorty, záviny, vykrajované cukroví. Recepty jsou k nalezení ve všech starších kuchařských knihách.

Kaštanové pečivo

 • Z vařených kaštanů se rovněž podle různých receptů připravuje nepečené drobné cukroví, zejména v adventu a na Vánoce. V jiných receptech se pečené vyloupané kaštany přidávají do těsta na čajové pečivo (namísto ořechů).

Kaštanové pyré

 • Z uvařených kaštanů se připravovuje slané pyré/kaše podávané ke k pečené zvěřině.
  Maďarskou podzimní specialitou je kaštanové pyré sladké.
  Poznámka: Kaštanové pyré se dá koupit i neochucené, mražené.

Foto: pixabay.com

Zanechte odpověď