Přírodní antidepresiva bez předpisu

Depresi nelze léčit svépomocí, jedná se o závažnou chorobu. Proto je léčba pouze v rukou odborníků a léky se pacientům vydávají jen na lékařský předpis. Lidově ale bývají jako deprese označovány i stavy sklíčenosti. I když skutečnou depresí nejsou, zhoršují kvalitu života. A právě od těchto stavů mohou odpomoci tak zvaná antidepresiva bez předpisu.

Skutečnou depresi vyléčí jen farmaka

Skutečnou depresi či maniodepresívní (bipolární) chorobu nelze „rozchodit“, vyléčit silnou vůlí, veselou myslí a zdravou životosprávou. Změna životního stylu ale pomůže, jestliže naše pocity marnosti, smutek, sklíčenost mají nějaké přirozenější příčiny: přepracovat, stres, frustrace, nedostatek komunikace s jinými lidmi, nahromaděné problémy, stavy při nebo po nemoci po porodu. V těchto případech lze také hledat pomoc – zlepšení duševního rozpoložení – v přípravcích, kterým se obecně říká antibiotika bez předpisu.

Když se duševní stav nelepší, je třeba navštívit lékaře. Psychické choroby jsou jako každé jiné závažné nemoci – zlomenou nohu nebo zhnisané střevo si také nevyléčíme svépomocí. Neléčená nebo špatně léčená deprese má jako jeden z nejhorších důsledků sebevraždu, takže je v nejtěžších případech nemocí smrtelnou. Studie prokázaly, že pokud nejsou lidé se skutečnou depresí léčeni amatérsky, ale lékaři jim předepíší odpovídající antidepresiva, počet sebevražd v populaci významně klesá.

Antidepresiva bez předpisu nejsou léky

Tak zvaná antidepresiva nejsou ve skutečnosti léky, ani nemají statut léků. Řadí se do skupiny potravinových doplňků. Prodávají se v lékárnách, ale některá třeba i v jiných specializovaných prodejnách s bylinami a přírodními produkty.

Antidepresiva bez předpisu jsou obvykle rostlinného původu. Jedná se preparáty vyrobené z bylin, u nichž byly antidepresívní účinky už v minulosti shledány. Účinek těchto „antidepresiv“ spočívá v uvolňování látek, které prostředkují přenos vzruchů v nervové soustavě.

Změna životního stylu

Třebaže jsou tyto přípravky bez předpisu, je třeba jejich užívání konzultovat s lékařem nebo s lékárníkem. Ti k přípravkům doporučí změnu životního stylu, přísun vitaminů v čerstvé stravě, pohyb na vzduchu.

Antidepresiva bez předpisu mohou mít formu čajů, tabletek kapek, nebo kapslí. Čaje mohou být sypané nebo v nálevových sáčcích. V kapslích mohou být například zdraví prospěšné oleje. V tabletách či kapkách jsou bylinné koncentráty.

Antidepresiva: nemusíme ani do lékárny

  • Třezalka tečkovaná. Užívá se esenciální olej s obsahem karyofylenu, pinenu, limonenu, myrcenu, dále pak flavonový glykosid hyperosid a hypericiny. Jsou obsažené v kvetoucí nati rostliny. Třezalka nemá vedlejší účinky a poměrně účinně odstraňuje úzkostné stavy.
  • Meduňka lékařská. Potlačuje různé tělesné obtíže, jako vysoký krevní tlak, bušení srdce spojené s tísní a úzkostí. Podáváme nálev, dva až čtyři šálky denně.
  • Jídlo také vylepšuje přechodně náladu, a je tudíž přírodním antidepresivem. Trávení bezprostředně po nasycení soustřeďuje energii do žaludku. Hlava a všechny problémy v ní nám pak dají na nějaký čas pokoj. Mizí pocit úzkosti.
  • Kukuřičné lupínky. Jistá řada těchto produktů dokonce obsahuje přírodní antidepresivum, a tím vlastně zlepšuje spotřebiteli náladu.
  • Banán je vynikající antidepresivum.
  • Sex v našem organismu stimuluje vytváření chemických látek, které působí jako přírodní antidepresiva, analgetika a povzbuzující prostředky.
  • Pohyb. Při aktivním pohybu se do mozku vyplavují přírodní antidepresiva – endorfíny, jež podporují dobrou náladu.

Zanechte odpověď