Přesná doba ovulace (tj. období, při kterém dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku) je důležitá pro mnoho žen. Pohlavním stykem v tomto čase lze zvýšit pravděpodobnost otěhotnění. Zjištění přítomnosti ovulace je nutné také pro praktikování metody plodných a neplodných dní, která ale není příliš spolehlivá.
Nejprůkaznější příznaky ovulace
Žena, která dobře zná svoje tělo pozná blížící se ovulaci celkem snadno. Stačí jí, pokud bude pozorně sledovat změny vaginálního hlenu či velikost poševního čípku. Velmi spolehlivé je také měření bazální teploty. Některé ženy prý dokonce cítí, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka.
Příznaky ovulace – měření bazální teploty
Mezi nejspolehlivější příznaky ovulace patří sledování bazální teploty těla. Bazální tělesná teplota (BTT) se u každého člověka pohybuje okolo hodnoty 37°C. Ovlivnit ji může nemoc, stres nebo cvičení, u žen pak navíc změny hormonálního cyklu před a po menstruaci.
Bazální teplotu měřte vždy ráno po probuzení ještě předtím, než vstanete z postele a to vždy na stejném místě (ústa, podpaží, konečník apod.). U ženy se bazální teplota v závislosti na hormonech mění následovně: během menstruace a před ovulací je na své nejnižší hodnotě, při ovulaci vzroste zhruba o 0,2 stupně a zůstává zvýšená až do prvního dne menstruace. Je tedy dobré vytvořit si z měření přehledný graf.
Příznaky ovulace – sledování děložního hlenu
Změna hustoty a barvy děložního hlenu patří mezi velmi spolehlivé příznaky ovulace. Na začátku menstruačního cyklu nevytéká z pochvy hlen prakticky žádný. Před ovulací se objevuje hlen hustý, hrudkovitý a mléčně zbarvený a během ovulace přichází hlen čirý, elastický a vodnatý.
Barvu a strukturu poševního hlenu ale může ovlivnit mnoho faktorů: hlavně některé léky, např. antidepresiva, atropin, progestageny apod. A čirý hlen následující ráno po pohlavním styku je s velkou pravděpodobností pouze zkapalněné sperma.
Příznaky ovulace – změny děložního čípku
Děložní čípek najdete snadno: stačí, když v podřepu zasunete dva prsty do pochvy. Je dobré opřít jednu nohu např. o židli. Čípek se nachází na vnitřní straně pochvy. Po menstruaci nahmatáte čípek snadno, protože je tvrdý a položený nízko. Naopak při ovulaci se mírně zvedá a měkne. Jestliže budete svůj čípek sledovat každý den, patří jeho začínající měknutí mezi spolehlivé příznaky ovulace.
Další příznaky ovulace
Některé ženy pociťují ještě další příznaky ovulace: slabé krvácení, bolest v podbřišku nebo napětí a bolest v prsou.
Ovulační testy
Na trhu existují velmi spolehlivé ovulační testy (úspěšnost se pohybuje okolo 99%). Skládají se z pěti testovacích proužků, které žena používá v očekávaném období ovulace. Při pravidelném menstruačním cyklu jde o zhruba 10. den, při nepravidelném je nutné zakoupit více balení ovulačních testů a testovat moč každý den od ukončení menstruace. Zjištěné datum si zapište do kalendáře a příště už potřebné dny odvodíte snadněji.
Na rozdíl od těhotenských testů není pro ovulační test vhodná ranní moč, ta totiž obsahuje velmi málo důležitého hormonu LH. Dvě hodiny před testováním nepijte, nebo alespoň omezte přísun tekutin. Samotnou moč nechte před testováním zhruba pět minut odstát.
1 komentář
dobrý den,chtěla jsem Vás požádat o radu,v listopadu jsem vysadila depoproveru menstruace se ještě nedostavila,ale proběhla ovulace,je možné otěhotnět?děkuji za odpověď