Těhotenství je tak zásadní změna v organismu, že je některé ženy poznají už od prvních dní početí. A nebo si – po potvrzení těhotenství – dodatečně uvědomí, nastalé změny zpětně uvědomí. Výraz „jiný stav“, který se v současné době příliš nepoužívá, měl svůj reálný základ. Těhotná žena se opravdu cítí „jinak“. A některé již od prvních dnů těhotenství. Jaké mohou být první příznaky těhotenství po dnech?
První až čtvrtý den těhotenství
První čtyři dny. Když nebereme v úvahu příjemný pocit z harmonického spojení s mužem (optimální stav), většinou ženy žádné změny nepociťují. Ale není to pravidlo:
- některé ženy popisují, že už od prvního dne měly jakoby posunuté vnímání, jako by se pohybovaly v cizím světě.
- Nebo měly pocit, že se kolem nich vytváří jakási ochranná atmosféra.
Jsou to spíše vnitřní a duševní stavy bez fyzických změn. Do jaké míry se na těchto prvních pocitech projevuje „přání – otec myšlenky“, by zhodnotili asi psycholové. Každopádně tento prvotní stav jakéhosi „transu“ není ojedinělý.
Čtvrtý až desátý den
Polovina druhého týdne. Tělo již pracuje k velké změně, a to se začíná na fyzickém stavu.
- Velká část budoucích maminek pozná první změny na prsou. Ňadra se náhle zvětší a zvětšování provází bolest. Jsou horká a na dotek nepříjemně citlivá. Žena se instiktivně brání před doteky, čehož si povšimne spíše její parner, ona sama si to mnohdy ani neuvědomuje.
- Častým problémem počátku druhého týdne těhotenství je bolest hlavy.
- Některé ženy už kolem desátého dne těhotenství bolí záda v bederní oblasti.
Tyto nepříjemně stavy ale ženy mívají i před menstruací, a tak jim častokrát vůbec nevěnují pozornost – jsou na ně zvyklé.
Desátý až patnáctý den těhotenství
Prvotní příznaky pokračují a přidávají se další.
- Žena může mít pocit „nafouklého“ břicha.
- Někdy pociťuje „škroukání“ v podbřišku.
- Spodní část břicha pobolívá, někdy až křečovitě.
- Protože v tyto dny obvykle nastává čas, kdy by se měla dostavit menstruace, nepřekvapí ženu ani malé špinění (stále to ještě může být počínající menstruace).
- Ženě se mění nálada, je náhle plačtivá a dojímají ji některé situace: pohled na nějaké mládě, film, kniha, vlídné oslovení. Má pláč hned na krajíčku. Někdy se stane podrážděná až hádavá.
- K pobolívání břicha a prsou se přidávají změny náhlé změny chutí. Dosud oblíbené jídlo nebo nápoj náhle vyvolává odpor (později to může být i nutkání ke zvracení, zejména po ránu). A nebo naopak žena náhle podlehne skoro „dřevorubeckému“ apatitu a na posezení spořádá obrovskou porci pro ni nezvykléhojídla, které se dodatečně zděsí. Velmi často jsou jídla tak zvaně nezdravá: půl šišky salámu, konzerva párků, litr zmrzliny, krabička konzervovaných ryb…
- Žena se cítí unavená a velmi spavá. A nebo se naopak budí nad ránem a už nemůže usnout do pravidelné doby vstávání. Některým ženám se náhle začnou zdát živé nebo i děsivé sny.
- Chodí častěji na malou stranu, někdy i v noci.
- Některé ženy mají lehce zvýšenou teplotu „hoří“ jim tváře. Jiné jsou naopak náhle nápadně bez barvy v obličeji.
- Velmi nápadným příznakem prvních dnů těhotenství je, že žena jakoby sama sebe nepoznává v zrcadle (a zkušené ženy z jejího okolí tvrdí, že má „těhotné“ oči).
Patnáctý až dvacátý den
Protože se nepříjemně stavy a změny stupňují, žena už obvykle tuší, čím to může být.
- Tlak v břiše neustupuje nebo se zvětšuje.
- Tušení potvrzuje i absence menstruace, a nebo menstruace neobvykle slabá, jen v podobě špinění.
- Zajde si do lékárna koupí si těhotenský test.
Jestliže žena měla alespoň polovinu popsaných příznaků, obvykle je test pozitivní.