Kojení je nejpřirozenější způsob prvotního kontaktu matky a dítěte, a zároveň také nejpřirozenější způsob výživy kojenců. Ačkoli kojit může podle odborníků naprostá většina žen, řada z nich se potýká během prvních týdnů s problémy. Jak lze problémům při kojení předcházet a na koho se obracet o radu?
Kojení je krásné, ale jak na něj?
Krmení dítěte mateřským mlékem je sice přirozené, ale nikoli intuitivní – prvorodička by se proto měla s dostatečným předstihem seznámit s tím, jaká je správná technika kojení a jak úspěšně kojení zahájit.
Existují specializované organizace, například Laktační liga, vydávající informační materiály pro nastávající maminky. Doporučuje se obrátit se i na porodnici, v níž hodlá maminka přivést své dítě na svět, a zjistit si, jak kojení podporují a v čem všem mohou tamní zdravotní sestřičky pomoci.
Některé porodnice jsou certifikované známkou Baby Friendly Initiative, což znamená, že podporují matky v kojení a personál je dostatečně školený, aby čerstvým maminkám pomohl. I v případě, že je vaše porodnice vstřícná ke kojícím maminkám, doporučujeme pročíst si materiály, případně zhlédnout videoprůvodce úspěšným kojením. Předejdete tak nejen zbytečnému stresu, ale také frustracím, pokud se kojení nedaří.
Začátky jsou nejtěžší
Každá prvorodička jistě potvrdí, že začátky kojení mohou být obtížné. Jak začít něco, co člověk nikdy nedělal? Někdy za to mohou přehnané obavy, strach z neúspěchu, jindy vpáčené bradavky nebo omezené možnosti kontaktu s miminkem. Ať je příčina problémů jakákoli, vězte, že má vždy řešení.
Například problém způsobený vpáčenými bradavkami lze odstranit použitím kojících kloboučků, stres pomůže zmírnit citlivý přístup laktační poradkyně. I když mohou být začátky někdy krušné, vždy se vyplatí vytrvat – rozkojit se později bývá vždycky obtížnější.
Nejdůležitější je pro začátek kojení psychická pohoda matky, dostatečný pitný režim a intenzivní kontakt s miminkem. Před přiložením dítěte a při kojení je důležité pít horké nápoje, ideálně čaj pro kojící matky, a vytrvat. Některým ženám se mléko spustí až 5. den po porodu, přikládání dítěte k prsu, které není ještě nalité mlékem, je však nesmírně důležité – právě sací reflex dítěte spouští laktaci, upevňuje vzájemný vztah a dítě přijímá z prsou mlezivo, tedy tekutinu vytvářející jeho obranyschopnost.
Pokud by se stalo, že by vám bylo v porodnici doporučováno krmit umělým mlékem, kontaktuje ihned laktační poradkyni. Optimální pro dokrm je mateřské mléko, pokud mléko nemáte a lékaři situaci vyhodnotí jako nepříznivou pro dítě, může mu být podáno mléko od jiné matky – vždy jde o lepší řešení než umělé mléko.
Kam se obrátit, když se kojení nedaří?
Ideální je mít s sebou v porodnici kontakty na Laktační ligu a jejich regionální poradce, kteří jsou schopni poradit i telefonicky.
Existují i velmi kvalitní online poradny pro kojící matky, po zadání dotazu obdržíte do zhruba 24 hodin odpověď.
V každé porodnici by měla být zdravotní sestra usnadňující matkám začátky kojení, měla by být schopna zkontrolovat vaši techniku kojení, zodpovědět vám veškeré dotazy a být vám nápomocná. Pokud tomu tak není, využijte služeb laktační poradkyně, která za vámi přijde.
Laktační liga nebo pediatrické ordinace zprostředkovávají také půjčení kojících potřeb. Odsávačka mateřského mléka je investice v řádu tisíců korun, někdy je třeba využít ještě další přístroje, jejichž pořizovací cena je značná. I v tomto případě vám může Laktační liga, váš pediatr nebo specializované webové stránky pomoci.