Proč netopí radiátor

Zvláště uprostřed zimy může být tento nedostatek velmi nepříjemný. Prozradíme vám, proč netopí radiátor tak, jak si právě přejete, a co značí studená místa na jeho povrchu nebo dokonce úplné „vypnutí“ celého tělesa.

Potíže mohou být v zásadě dvojího typu. Hovoříme samozřejmě o topení klasickém. Máte-li elektrické, bude závada pravděpodobně čistě mechanická, takže se neobejdete bez návštěvy elektrikáře. Za vším stojí vzduchové bubliny. Ty se mohou do systému dostat buď díky předchozímu odstavení topného tělesa, nebo jako následek netěsnosti některých spojů. Se „zavzdušněným“ topením si naštěstí lze poměrně snadno poradit.

Proč netopí radiátor

Proč netopí radiátor, když jsem ho nedávno odstavil?

Nezáleží na tom, zda jste rozhodli dopřát radiátoru nový nátěr během sezóny, nebo vás k jeho odpojení vedly docela jiné důvody. Po opětovném zapojení a naplnění je vznik vzduchových bublin vcelku častým problémem.

Řešení je snadné. Nejdříve všechny ostatní radiátory v sytému jednoduše odpojte – ponechte jen ten nefunkční. Zapněte čerpadlo naplno a nechte ho několik minut běžet. Počkejte, až se radiátor začne sám od sebe ohřívat.

Pak uvolněte ventil a vypusťte několik litrů vody – druhý ventil musí být uzavřený. A totéž zopakujte ještě jednou. Tentokrát otevřete první ventil a druhý zavřete. Nyní by už měl radiátor bez problémů opět fungovat.

Studená místa na radiátoru značí problém v systému

Jindy se potíže s vytápěním domu či bytu začínají projevovat zcela nenápadně. Pokles o jeden nebo dva stupně v místnosti jen stěží zaznamenáte. Přidáte proto na radiátoru několik čárek, a vesele si znovu užíváte tepla.

V tomto bodě se však vyplatí zpozornět a důkladně radiátor „ohmatat.“ Zvláště na jeho konci totiž můžete narazit na nepřirozeně studená místa. Bývají v horní části, nikoli naspod. Jde o neklamnou známku přítomnosti nežádoucího plynu v sytému.

Za vším zpravidla stojí netěsný spoj, který propouští molekuly vzduchu v případě, že čerpadlo stojí. Další možností je vniknutí plynu přímo z potrubí, a to z přepadové nebo přívodní trubky.

Protože je vzduch velmi lehký, kumulují se zpravidla vzduchové bubliny v radiátorech, umístěných nejvýše. V přízemí tak tento problém často vůbec nezaznamenáte, zato ve vyšších patrech může jít o nepříjemnost, kterou je nutné řešit i několikrát za zimu.

Závadu je možné vyřešit podobným způsobem, jako v předcházejícím případě. Jen vody bude třeba vypustit o něco méně. Raději proveďte celý postup několikrát a průběžně funkčnost topení kontrolujte, než abyste tekutiny vypustili příliš, a museli ji později pracně doplňovat.

Můžete také na pár hodin snížit výkon čerpadla, i to vám pomůže se nechtěných vzduchových bublinek zbavit. Ovšem pokud ani jeden z těchto postupů nezabere, případně se potíže opakují velmi často, nezbude vám, než si pozvat na pomoc odborníka. Neobejdete se totiž pravděpodobně bez revize a předělání celého systému. A to provádět svépomocí rozhodně nedoporučujeme.

Zanechte odpověď