Ne vždy se v kuchyni vydaří vše tak, jak bychom chtěli. Ale když zjistíte, proč zřídne omáčka, můžete tomu později velmi snadno předejít. Nechte se inspirovat osvědčenou kuchařskou latinou.
Existuje mnoho důvodů, proč omáčka zřídne. Nejde tedy jen o jeden jediný – naopak. Chyb můžete nadělat poměrně hodně. A na co tedy vsadit, pokud chcete mít uspokojivý výsledek svého oběda nebo večeře? Naše babičky měly řadu užitečných triků a vychytávek, mnoho z nich však po letech upadlo v zapomnění. A ne všechny právem, naopak. Kulinářskou magii a znalosti totiž leckdy mechanickými pomocníky nebo umělými přípravky nahradit nejde. A stejné je to i při vaření omáčky. Také si myslíte, že stačí jen postavit hrnec na plotnu, vložit ingredience a zapnout naplno? Pak se plete, tajemství omáčky tkví docela jinde.
Zřídne, když ji okyselíte
Prvním důvodem, kvůli kterému omáčka řídne, je větší kyselost. Pokud do ní přidáte třeba kyselé okurky nebo citronovou šťávu, pak je její řídnutí prakticky jisté a nic s tím neuděláte. Musíte s tím jen počítat předem.
Omáčka řídne i kvůli zelenině
Dalším důvodem je přidání nejrůznější zeleniny. Přidáváte do omáčky například čerstvou papriku, okurky apod? Pak i tentokrát se nejspíš budete muset potýkat s řídnutím omáčky. Není to tak překvapivé, když se nad tím zamyslíte, že?
Jak zahustit omáčku
Ovšem řídkou omáčku lze naštěstí bez potíží zachránit. A to jednoduše tím, že ji zahustíte. Nejrychleji je vše hotové prostřednictvím škrobové moučky. Ale do jídla můžete samozřejmě přidat i jíšku nebo běžnou mouku. To vše vám pomůže stou správnou konzistencí vašeho jídla.
Jak zamrazit omáčku na horší časy
Omáčka ovšem řídne i díky mražení. Pokud připravíte opravdu dokonalou domácí omáčku, určitě nebudete chtít vyhodit její zbytky v případě, že na ni nikdo nebude mít zrovna chuť. Dobrou zprávou je však to, že to vůbec dělat nemusíte. Omáčku je totiž možné uchovat několika různými způsoby. Většinu z nás samozřejmě napadne mrazení, ovšem paleta možností je mnohem širší. Ale pokud tedy chcete mrazit, pak si připravte několik menších krabiček, do nichž snadno nalijete jednotlivé porce.
Později tak nebudete muset vyndávat celou nádobu, ale snadno vyjmete pouze potřebné množství omáčky k přípravě jídla. Omáčku vkládejte do mrazáku zcela studenou. Naopak horkou omáčku (bez smetany) můžete nalít do dobře vymytých sklenic, okamžitě je utěsnit a otočit dnem vzhůru. Jakmile vychladne, uchovávejte ji v ledničce. Vydrží tu nejméně dva týdny v perfektním stavu a s báječnou chutí.
Po rozmrazení omáčku ohřejte a podle potřeby ji dohustěte výše popsanými způsoby. Bude tak mít vždy zcela dokonalou konzistenci. A jaké triky používáte pro přípravu té nejdokonalejší omáčky vy?