K čemu vede prochladnutí a jak se proti němu bránit?
Ledviny jsou jak důležitým, tak velmi citlivým orgánem našeho těla. Slouží k odvodu odpadních látek z krve. Je-li jejich funkce narušena, jedná se o infekci, tedy zánět ledvin. K tomu může dojít také v důsledku dlouhodobě oslabené imunity.
Právě zánětu ledvin přechází prochladnutí. Ochranou proti prochladnutí je teplo, důležité je vyvarovat se sezení na tvrdé studené podložce.
Příznaky prochladnutí (zánětu) ledvin
Nejtypičtějším symptomem zánětu ledvin, který je patrný (nejen) na močových cestách, je častá potřeba močení a jeho bolestivost (řezavá bolest a pálení). V případě zánětu ledvin moč nebývá čirá, ale zkalená, případně s příměsí krve či hnisu, který je příznakem infekce. K zánětu ledvin patří horečka, malátnost.
Někdy je pacient postižený zánětem ledvin neschopen se vymočit, pociťuje tlak a bolest v břiše i bederní oblasti.
Pokud se prochladnutí nepředchází a k zánětu ledvin dochází opakovaně, může se rozvinout takzvaný uremický syndrom, který vede k (akutnímu i chronickému) selhání ledvin a projevuje se poruchou dýchání, vědomí, nevolností, váhovým úbytkem, křečemi či nepříjemným brněním a svěděním kůže.
Léčba prochladnutí (zánětu) ledvin
Pokud už k prochladnutí dojde a rozvine se zánět, je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Ty jsou důležité pro detoxikaci (odvod odpadních látek močovými cestami ven). Farmakologicky se (i dlouhodobý) zánět ledvin řeší užíváním antibiotik nebo protizánětlivých léků.
Dojde – li k těžšímu zánětu ledvin, je častým řešením hospitalizace, během níž jsou pacientovi antibiotika podávána nikoli per os (ústy), ale nitrožilně. Selhání ledvin je pak nutno řešit formou dialýzy, která nezbytnou funkci ledvin nahrazuje.