Již jen samotná představa tohoto úrazu není nikterak příjemná. U dětí se jedná o celkem častý problém. Snadno se stane, že spadnou při běhu, skákání, lezení nebo třeba jen zakopnou a utrpí pořádnou ránu zespodu do brady. Rodiče pak nešťastně sledují krev, která jim teče z pusinky, a snaží se postupně odhalit, co konkrétně zde tolik krvácí. Může se jednat i o úraz, při němž je nejvíce škody napácháno právě na jazyku.
Celá nehoda se může stát na první pohled banální – náraz nebo pád při hře a během chvilky již upíráte pohled a veškerou svou pozornost na plačící dítko, kterému se z pusinky řine krev, a vy zprvu nemáte nejmenší tušení, co se vlastně stalo a k jakému zranění došlo.
Co je patrné na první pohled?
Zprvu nepoznáte nic jiného, než že uvidíte vydatné krvácení v puse. Jazyk a celé jeho okolí je hojně zásobováno cévami, a tak mi menší ranka krvácí tak, že to dokáže pořádně vyděsit. Po té, co rána v ústech přestane pomalu krvácet, je možné sledovat vzniklá poranění. Ústa a celé jejich okolí opláchněte a důkladně prohlédněte.
Stává se, že jazyk je natržen po straně nebo na samé špičce, můžete v něm objevit doslova díru, kterou do ní při nárazu udělal některý ze zubů. Po chvíli se zde může vytvořit otok, je patrná změna zabarvení nebo vznikající modřina. Samozřejmě budete slovně i jinak upozorněni na silnou bolest v daném místě.
Jak napomoci hojení?
Pokud není zasažena jiná část úst (rty, zuby nebo dásně), je v mnoha případech možné celou situaci zvládnout doma. Dítěti (nebo i dospělému, který utrpěl takovýto úraz) nejvíce pomůže, pokud se místo na nějakou dobu ochladí. Ustoupí pak otok i bolest. Při ledování zapojte svou fantazii, lze cucat kostku ledu, ale i si udělat den, kdy spořádáte rekordní množství zmrzliny nebo nanuků. Po ochlazení lze napomoci hojení odvarem z heřmánku. Během následujících dní se snažte konzumovat taková jídla, se kterými budete mít v ústech co nejméně práce při jejich rozmělnění.
Kdy se obrátit na lékaře?
Jako i v jiných situacích, i zde platí, že je lépe zranění s lékařem konzultovat než něco zanedbat. S žádostí o odbornou pomoc neváhejte zvláště, pokud se vám nedaří zastavit krvácení, jazyk masivně otéká nebo je jeho poškození opravdu výrazné (je patrné natržení na jeho okraji nebo díra skrz něj). Někdy je hojení zapotřebí napomoci sešitím, aby nedošlo k chybnému srůstu. Lékařskému ošetření se nevyhnete, pokud je zasažena další část úst (zejména zuby). Dítě nechte vyšetřit, když si delší dobu stěžuje na bolest, odmítá jíst nebo má další obtíže, které by mohly mít vliv na horší hojení rány.