Jedno z nejčastějších srdečních onemocnění, které celosvětově trápí až pět procent populace, to je takzvaný prolaps mitrální chlopně. Většinou nejde o životu nebezpečný stav, ale je třeba, aby ho pacient nezanedbával.
Pokud mluvíme o této chorobě, měli bychom si nejprve stručně říci, jak srdce funguje. Je jako pumpa, která čerpá krev a posílá ji dál do krevního oběhu. Tvoří ho dvě síně a dvě komory, přičemž krev jde vždy ze síně do komory. A ty odděluje chlopeň. U běžného člověka je chlopeň uzavřená a otevírá se jen při stahu proudem krve, přičemž posléze se zase „domkne“ na původní místo. Může se ovšem stát, že se u někoho objeví její prolaps, tedy že její cípy jsou poškozené a chlopeň se samovolně vydouvá do síně.
Příčiny
Důvodů, proč dojde k poškození cípů chlopně, je nespočet. V první řadě může jít o vrozenou vadu a pacient proto musí být už od dětství pečlivě sledován lékařem. Často se ovšem jedná o doprovodné onemocnění, které se objeví ve spojitosti s jiným – pacienti prolapsem mnohdy onemocní v souvislosti s myxomatózní degenerací, ale i Ehlerovým-Danlosovým syndromem. Jsou ale prokázány i případy, kdy se prolaps mitrální chlopně objevil u lidí s mentální anorexií (porucha příjmu potravy) či u těch trpících nervosvalovým onemocněním nazývaným myastenia gravis.
Projevy
Pokud někdo trpí tímto kardiologickým onemocněním, na první pohled to na něm nejspíš nepoznáme a nemá žádná výrazná omezení ani v běžném životě. Přesto se tento problém, který rozhodně není banalitou, jistými příznaky projevuje i na fyzickém stavu a chování nemocného. Vždy ovšem záleží na tom, jak moc je prolaps velký a zda nepřechází až do nedomykavosti mitrální chlopně, která je ještě závažnější. Nemocný může mít pocity silného bušení srdce, občas se u něho mohou vyskytovat bolesti v oblasti hrudníku, které nemají jasnou příčinu, a může být unavený. S prolapsem chlopně souvisí nižší výkonnost nemocného a také dušnost.
Diagnóza
V případě objevení již zmíněných příznaků by pacient měl vyhledat lékaře, a to ideálně kardiologa. Ten provede EKG, případně rentgen hrudníku, čímž tuto nemoc objeví. Ale zjistit ji může i pouhým poslechem srdce, protože je jasně slyšet šelest. Vyšetření může ovšem probíhat i pomocí ultrazvuku srdce, který odhalí všechny potíže. Pokud je diagnostikován prolaps mitrální chlopně, záleží na jeho vážnosti – a podle toho se odlišuje léčba.
Léčba
Dobrou zprávou je, že většina pacientů s těmito potížemi se nemusí podrobovat operaci ani brát žádné léky – stačí, aby pravidelně docházeli na kontroly ke kardiologovi, který musí sledovat jejich stav a případné změny. Je to doživotní problém, kterého se nezbaví.
Pokud dojde ke zhoršení situace nebo je prolaps vážný a už se jedná o nedomykavost chlopně, přistupuje se k operaci. Odborníci mohou přistoupit buď k plastice chlopně, a pokud to není možné, tak k nahrazení celé mitrální chlopně, a to buď mechanickou, či biologickou náhradou.