Fontanela je citlivé místo na hlavičce malého miminka. Jak s ní zacházet a co si počít v případě, že je podezření na propadlou fontanelu?
Co je fontanela
Fontanela je velmi zranitelné místo na dětské hlavičce, jedná se o vazivové destičky nacházející se mezi lebečními kostmi. Účelem fontanely je umožnit průchod hlavičky dítěte porodními cestami (tedy její dočasnou deformaci) a zároveň růst mozku v dalších obdobích života novorozence.
Velká fontanela má tvar kosočtverce a nachází se v prostoru mezi čelní kostí a temenními kostmi. Dětský lékař při každé návštěvě kojenecké poradny vyšetřuje fontanelu pohmatem, zkoumá její pružnost i její okolí.
Fontanela se spolu s tím, jak dítě roste, zmenšuje a uzavírá. Některému dítěti se zcela zavře po prvních narozeninách, jiného až ve dvou letech.
Kdy vzniká propadlá fontanela
Pokud je dítě nedostatečně hydratované, má průjem, zvrací nebo nepřijímá dostatek tekutin, je velká fontanela propadlá – pohmatem můžete lehce identifikovat propadlinu.
Naopak pokud se nitrolebeční tlak zvětší, fontanela vystoupí nad okolí a je v ní hmatný pulz. K tomuto stavu dochází v případech krvácení nebo zánětu mozkových blan.
Pokud máte podezření na propadlou fontanelu, vyhledejte lékaře, který vás co nejdříve odešle k neurologickému vyšetření. Jedině tak lze odhalit případný nestandardní vývoj lebky a včas zakročit.
Péče o fontanelu
Na velkou fontanelu bychom dítěti většinou neměli vůbec sahat, i česání vlásků na tomto citlivém místě může způsobit nežádoucí podráždění. Ideální je fontanelu chránit a zbytečně nedráždit zároveň.
Během prvního roku života je třeba dávat na tuto část dětské hlavičky velký pozor, dítě se nesmí udeřit, nesmí v těchto místech utrpět žádný náraz. Nebezpečí představují ostré předměty stejně jako nešetrná manipulace.
Vysvětlete vašemu okolí, že dítě mohou hladit na čelíčku, ale nikoli na fontanele. Vyčkejte, dokud se fontanela nezacelí a neuzavře – pak je vývoj dětské lebky v těchto místech fixován a dítě není tolik zranitelné.