Proslovem k narozeninám vzdáváme hold oslavenci. Proslov k narozeninám pronáší obvykle organizátor oslavy nebo jiná důležitá osoba, která má k oslavenci blízký vztah. Proslov k narozeninám může mít oficiální ráz nebo může být přednesem ve veselém žertovném duchu. V obou případech se ale může proslov k narozeninám zvrtnout v trapnou chvilku, která může zasáhnout nejen oslavence, ale i lidi přítomné. Proto je třeba předem dobře zvážit, co na počest ústřední osoby řekneme. Protože „vyslovené slovo je vystřelený šíp“, nelze je vzít zpátky.
Proslov musí mít důvod
Oficiální proslov k narozeninám vyslovujeme při nějakém kulatém výročí oslavence. A nebo tehdy, kdy narozeniny znamenají nějaký důležitý zvrat v životě, případně se datum narozenin kryje nebo těsně následuje po nějakém úspěšně překonaném životním mezníku.
První vážně míněný proslov k narozeninám tedy může vyslechnout mladý člověk:
- při dosažení plnoletosti,
- maturant, který má narozeniny brzy po šťastně složené zkoušce,
- absolvent vysoké školy,
- nebo když oslavenec v nedávné době dosáhl nějakého významného výsledku v práci, ve sportu, v umění.
Proslov k narozeninám se očekává při významném životním výročí, a to při „kulatinách“ – dekádách. Pronášet oficiální projev například při dvaatřicátých narozeninách kamarádky se nehodí, v takovém případě postačí ve stoje vyslovená gratulace.
Oficiální proslov k narozeninám
Proslov je třeba předem promyslet. Nejlepší je napsat si osnovu, pár bodů, kterých se budeme držet. Musíme si být vědomi, že je oslavenec při svých kulatinách (a zejména od padesátky výš), slavnostně naladěn a proslov cítí jako poctu. Při proslovu k narozeninám bychom se tedy vyvarovat banalit, jalovostí a bezobsažných frází.
- Proslov musí vždy začít oslovením jubilanta:
V rodině například „Drahá maminko, milý tatínku.“
Mimo rodinu oslovujeme tak, v jakém jsme k oslavenci vztahu: „Milý kamaráde Jane, drahý příteli Jane, vážený pane kolego Nováku, vážený pane inženýre Nováku.“ Musí být jasné, ke komu promlouváme. Pozor na správné užívání pátého pádu. - Po oslovení by mělo následovat velice stručné připomenutí, proč se oslava koná a vyjádření radosti, že se jí všichni účastníme.
Mimo rodinu: „Děkujeme za pozvání na oslavu tvých narozenin,“ případně „Děkujeme, že jste přišel mezi nás, abychom společně oslavili vaše životní výročí,“
nebo v rodině „Přijeli jsme za tebou, abychom ti poděkovali a gratulovali k narozeninám.“ - Dalším bodem by mělo být krátké shrnutí, proč nás oslava narozenin tak těší.
V rodině péče, obětavost, veselá mysl, hmotné zabezpečení, možnost vystudovat, životní rady, podpora zájmů členů rodiny.
Mimo rodinu: pracovní nasazení a výsledky (jsou-li jaké), činnost pro spolek, kamarádské chování, férovost, přátelské a nezištné rady, osobní příklad. Je-li oslavenec na něco obzvlášť hrdý, ale ze skromnosti o tom nemluví (vyznamenání, úspěšné řešení obtížného úkolu, v rodině překonání nemoci), nezapomeneme to připomenout. - Poté by měla následovat gratulace a přání do dalších let. Prvořadě přejeme zdraví a pak to, o co je pro oslavence nejdůležitější:
spokojenost a klid v rodině,
mimo rodinu další úspěchy v práci, ve sportu, v umění, sílu a elán k pokračování v jeho činnosti, stále optimistickou mysl. - Jako poslední vyzveme přítomné k přípitku (koná-li se oslava kolem stolu). Hosté by měli povstat a mírně pozvednout sklenici. Při tomto aktu stačí říct: „Připíjíme ti na počest.“ Osoba, která proslov pronáší, si oslavencem „přiťukne“ (stojí-li vedle něho), nebo přiťuknutí jen gestem naznačí, a to by měli učinit všichni hosté.
Oslavenec pak poděkuje. Po poděkování si hosté sednou. Pak už záleží jen na jubilantovi, jestli se ve svém poděkování rozhovoří. Když ano, měli by mu hosté krátce zatleskat.
Kamarádská oslava
Při méně formální příležitosti je projev strukturou stejný, jen volíme méně oficiální slovník. Oslavence můžeme oslovit přezdívkou, věty mohou mít žertovný nádech. Při krátké rekapitulaci oslavencových zásluh můžeme připomenout veselé chvilky a rovněž přání do budoucnosti lze pronést žertovně. Ale i tak si musíme proslov předem připravit, abychom v návalu euforie nemluvili o něčem, čím se oslavenec nechce chlubit a nebo se nedotkli jeho partnerky/partnera.