Protruze disku je termín, který se v medicíně používá v oborech ortopedie, neurologie a traumatologie. Výraz protruze znamená mimo jiné výhřez. Diskem je míněn intervertebrální disk, česky meziobratlová ploténka. Po vysvětlení pojmu se protruze disku ojjeví ve svém známějším označení – výhřez meziobratlové ploténky.
Protruze disku: Co říká slovník
Velký lékařský slovník vysvětluje protruzi jako: „vysunutí dopředu, vytlačení, vyklenutí, vyklonění, výhřez“. Výraz intervertebrální znamená meziobratlový. Intervertebrální disk je podle slovníku „meziobratlový ploténka“.
Protruze disku je poměrně častým jevem. Výhřezy plotének se objevují zejména v bederní oblasti a bolest potom vyzařuje v průběhu nervových kořenů do dolních končetin. Ty pak mohou být postiženy poruchou citlivosti či poruchou hybnosti. Protruze disku, výhřez meziobratlové ploténky, je bolestivý stav, který postižený sám lidově řečeno „nerozchodí“. Protruze disku vyžaduje odborný zásah specialistů.
Protruze disku může začít blokádou plotének
Vertebrogenními poruchami (bolestmi páteře) trpí v současné době více či méně často třetina populace vyspělých zemí. V naší zemi se jedná o poruchy velmi časté; kromě značných subjektivních potíží postižených se tato onemocnění významnou měrou podílejí i na pracovní neschopnosti.
Nejčastějším projevem bolestí zad bývá obvykle blokáda meziobratlových plotének v drobných páteřních kloubech. Tím dochází k omezení pohybu páteře v některém místě a naopak ke kompenzačnímu zvýšení pohyblivosti jiné oblasti páteře. V této souvislosti může docházet ke stažení, neboli kontraktuře, drobných svalů podél páteře a tím i trvalejšímu asymetrickému zatížení meziobratlových destiček. Může dojít k vyklenutí – protruzi – meziobratlové ploténky, zatím bez prasknutí jejího hlenového jádra.
Příčiny onemocnění
Meziobratlové ploténky fungují jako vazivové odpérování páteře. Páteř díky nim pružně reaguje na změny dané pohybem v terénu. Jednotlivé plochy obratlů tak do sebe nenarážejí, ani se nepoškozují nervy, které procházejí v meziobratlových prostorech do míchy. Při narušení tohoto systému odpérování páteře jsou vycházející a přicházející nervová vlákna stlačována a vzniká bolestivost podle úseků těla, kam nervová vlákna směřují či které hybné svalové jednotky zásobují.
Je-li určitý úsek páteře jednostranně přetěžován, může dojít k prasknutí jádra intervertebrálního disku a tím k vlastnímu výhřezu meziobratlové ploténky. Nejčastěji tomu tak bývá v bederní oblasti. V okolí patologicky změněného úseku páteře vznikají změny – drážděním – okostice. Jejich následkem se objevují na obratlích kostní nárůstky, neboli osteofyty. Nejčastější příčinou vzniku páteřních poruch jsou poruchy statiky a dynamiky páteře. Rozhodující úlohu přitom hraje porucha souhry meziobratlových svalů. Tyto změny se vyvíjejí již často v dětství, později se fixují a v dospělosti vedou k bolestem v zádech.
Faktory ovlivňující vznik protruze
Na rozvoji tohoto typu onemocnění se podílí víc vlivů; často jsou tato onemocnění označována jako choroby civilizační.
- Vliv má sedavý způsob zaměstnání,
- nedostatek pohybu obecně,
- ale také nerovnoměrné zatěžování některých svalových skupin.
- Podobně negativní vliv může mít i nepřiměřeně zvýšená tělesná námaha,
- stavy po úrazech páteře.
Jedná se zároveň i o onemocnění s významnou složkou psychosomatickou. Déletrvající stres a nepohoda mohou vést k fixování nesprávných pohybových stereotypů a k dalšímu zhoršení onemocnění. Tak u této skupiny zpočátku svalových onemocnění, nediskogenních, může dojít během delší doby i k výhřezu meziobratlové ploténky, tedy rozvoji onemocnění diskogenního.
Léčba onemocnění
Významnou prevencí těchto onemocnění je přiměřená fyzická námaha a rekreační sportování a plavání. Přesto jsou pacienti s bolestí zad častými návštěvníky ambulancí neurologů, ortopedů, revmatologů a rehabilitačních a praktických lékařů. Různě často se s nimi setkávají lékaři prakticky všech specializací.
- V léčbě se běžně používá analgetik a myorelaxancií, tedy léků tlumících bolest a uvolňujících svalové spasmy,
- dále rehabilitační a fyzikální terapie.
- Významný pomocný vliv může mít i akupunktura.
- Při těžkých výhřezech meziobratlových plotének s poruchami hybnosti a čití na dolních končetinách je často nutné operační řešení, které se provádí na neurochirurgických pracovištích.
- Pak vždy následuje déletrvající rehabilitační a lázeňská péče.