PRT je zkratka pro periradikulární terapii, česky hloubkové obstřiky páteře. CT jsou počáteční písmena anglických slov Computed Tomography, česky výpočetní tomografie, což je zobrazovací metoda. PRT pod kontrolou CT tedy znamená hloubkové obstřiky páteře kontrolované pomocí výpočetní tomografie. Tento výkon se provádí v lokální anestezi.
PRT: Když medikamenty nepomáhají
Při bolestech páteře, které se projevují vystřelováním bolesti do stehna nebo celé nohy (ischatické bolesti), používají lékaři v současné době metody, při nichž se uplatňují nové postupy. Mohou využívat metod, které jim umožňují moderní a přesné technické přístroje řízené počítači. K takovým patří i periradikulární terapie. Lékaři tento výkon provádějí například v případech, když pacientovi na vystřelující bolest vycházející z páteře tak zvaně nezabírají léjy tlumící bolest (analgetika) kombinované s fyzikální terapie. Periradikulární terapie provádění pod CT kontrolou je někdy vyhodnocována jako otpimílní, a to z hlediska časového a finanřního.
Kdy je PRT efektivní
- Při symptomech radikulárních (kořenových) bolestí
- Rradikulopatii – bolest zad způsobená útlakem páteřních nervů – zapřičiněné foraminální stenózou nebo stenózou spinálního kanálu,
- u nemocných s pooperačními epidurálními fibrotickými změnami,
- primárními i sekundárními malignomy,
- při poškozením míchy po úrazech,
- u lidí trpících spondylolistézou,
- při polyneuropatii.
- Rovněž se používá při léčbě cirkulačních poruch nohou,
- u ochoření centrálního nervového systému (cervikální myelopatie či diseminovaná encefalomyelitida)
- Je-li k tomu důvod, využívá se PRT pod kontrolou CT rovněž u pacientů s těžkou parézou nebo syndromem kaudy, kteří by se jinak museli podrobit chirurgickému zákroku.
- Velmi častou diagnozou pro PRT je protruze disku nebo prolaps meziobratlového disku, u kterých dlouhodobě (víc než tři měsíce) přetrvávají bolesti bederní páteře, aniž by je ztlumily medikamenty nebo fyzikální terapie.
PRT pod kontrolou CT
- Periradikulární terapii pod kontrolou CT je prováděna ambulantně.
- Pacientovi je aplikováno lokální anestetikum.
- Pacient leží na břiše na vyšetřovacím stole. Je mu vyhotoven přehledný boční topogram lumbální páteře a pak lékaři naskenují segment páteře právě tam, kde se nachází onen “problém”.
Ze skenů vyberou sken tak zvaně referenční, na němž je patrno nejvhodnější místo pro provedení výkonu. Podle této pozice je lokalizován vyšetřovací stůl.
Podle soustředěného světla a punkčních koordinát je na kůži pacienta graficky označeno místo punkce a určena délka punkčního kanálu, jeho rozměr a sklon, v jakém bude vedena jehla. K tomu, aby byla jehla vedena bez ztráty prostorové orientace napomáhá úhel nastavení gantry – jehla by měla být s nám rovnoběžná. Poloha jehly je kontrolována podle dalšího bočního topagramu předmětné oblasti.
V případě potřeby jsou zhotoveny další potřebné skeny. Terapeutická směs obsahuje kontrastní látky, aby bylo právnost její lokalizace.