Průjmová onemocnění znepříjemňují život zejména nejmenším dětem. I když jde na první pohled o banální onemocnění, které po několika dnech samo odezní, není tomu tak. Průjem u dětí je nebezpečnější než u dospělých. Rychle dehydratuje organismus o odvádí z těla cenné minerály.
S průjmem se u svých dětí setkala už každá maminka. Jde o nejčastější onemocnění u dětí do pěti let. Někdy ho způsobují obávané rotaviry, jindy jde o reakci na změnu jídelníčku. Průjem u dětí může ale mít také psychické důvody. Průjem vzniká tak, že v tlustém střevě vlivem jeho podráždění dochází ke zhoršenému vstřebávání vody, která poté odchází z těla spolu se stolicí. Lidský organismus je na nadměrnou ztrátu vody velmi citlivý. Jestliže není adekvátně nahrazována, dochází nejprve k bolestem hlavy, poté k celkové malátnosti a nakonec ke smrtelné dehydrataci. Což vám potvrdí zejména lékaři pracující na JIP, kterým ročně průjem u dětí přidělí stovky ohrožených pacientů.
Průjem u dětí a jídelníček
Plně kojené dítě do šesti měsíců
Jestliže je dítě plně kojené, je riziko vzniku nebezpečného průjmu podstatně menší. Jestliže k tomu přece jen dojde, nejsou potřeba žádná drastická opatření. Jednoduše pokračujte v kojení. V lékárně zakupte rehydratační roztok se zvýšeným obsahem minerálů, který podávejte dítěti podle návodu po lžičkách. Roztok musí být vždy chlazený na teplou 4-8 °C.
Nekojené dítě do šesti měsíců
V prvních čtyřech hodinách trvání průjmu podávejte jen rehydratační roztok v množství 30-50 ml na jeden kilogram dítěte. Je tedy dobré mát roztok ve standardním vybavení domácí lékárny. Třicet mililitrů je minimum, množství navíc ponechte na dítěti, zda jej přijme nebo ne.
Po čtyřech hodinách začněte opět podávat umělé mléko, které dítě dostávalo před onemocněním. Přecházet v tomto stadiu na jiný druh mléka (hypoalergenní, obohacené probiotiky apod.) není dobrý nápad, malý organismu se musí nejdříve uzdravit, než začnete experimentovat. Rehydratační roztok podávejte po každé průjmové stolici (10 ml na jeden kilogram dítěte). Umělé mléko můžete místo obyčejné vody připravit v rýžovém odvaru. Takové mléko pomáhá uklidňovat střeva.
Dítě do jednoho roku zvyklé na umělé příkrmy
V prvních čtyřech hodinách je postup stejný jako u nekojeného dítěte. Poté můžete začít v malém množství podávat oblíbené nemléčné příkrmy. Patří mezi ně například zeleninová polévka, kaše z rýže nebo brambor, rýže s masem a banánové nebo jablečné pyré.
Po průjmové stolici vždy doplňte tekutiny a minerály rehydratačním roztokem v množství 10 ml na 1 kg dítěte.
Dítě starší jednoho roku
V prvních čtyřech hodinách průjmu opět podávejte rehydratační roztok v množství 30-50 ml na jeden kilogram dítěte. Poté můžete opatrně přejít na běžnou stravu s dostatečným přísunem tekutin. Důležité je omezit veškeré tuky. K jídlům z brambor, rýže a netučného masa můžete ještě přidat rohlíky, housky či suchary. Ze sladkých pyré vybírejte jen mrkvové, banánové nebo jablečné.
Mléko a mléčné výrobky vraťte do jídelníčku až tehdy, když se četnost průjmových stoliček zmenší alespoň o polovinu. Z jídelníčku vyřaďte všechny sladké nápoje (limonády, džusy apod.) – průjem u dětí zhoršují. Volte raději neslazené nebo jen lehce oslazené čaje a minerálky.
Jestliže se průjem u dětí během jednoho dne nezlepší nebo objeví-li se zvracení nebo horečky, vyhledejte lékařskou pomoc.