Pro matku malého miminka, ať už kojeného, nebo nekojeného, nastává velký zlom v podávání prvních příkrmů. Jak tuto vývojovou etapu úspěšně zvládnout a jak s příkrmy začít?
Kdy začít přikrmovat
Nejprve si vysvětleme rozdíl mezi dokrmem a příkrmem. Dokrm je zpravidla umělé mateřské mléko, které se dítěti podává k navýšení množství přijaté mléčné výživy. Dokrmovány mohou být děti kojené, a to v některých případech již v prvních týdnech, pokud proto to existuje závažný důvod.
Naproti tomu příkrm je nemléčná složka stravy kojenců, kterou je možné podávat až od určitého věku. Zatímco generace našich matek přikrmovala děti již od věku několika měsíců, v současné době se doporučuje u plně kojeného dítěte minimálně 6 měsíců plně kojit a u dítěte na umělém mléku podávat příkrmy o něco dříve.
Jak začít
Pro dítě i pro matku je zavádění příkrmů obrovskou změnou. Dítě nerozumí tomu, proč by mělo začít jíst něco jiného než mléko. Důležitá je rodičovská trpělivost, vytrvalost a schopnost dítě motivovat.
Zavádění příkrmů je také velká změna pro trávicí systém dítěte, a je proto nutné dodržovat doporučená množství a doporučenou sekvenci potravin. V období začínání s příkrmy není vhodné dítě vystavovat jiné velké změně, například odstavení, stěhování do dětského pokojíčku, změně denního režimu apod.
Co podávat
Základem je tepelně upravená, tj. povařená nebo podušená, zelenina. Děti odmalička preferují sladkou chuť, pokud však začnete s příliš sladkým příkrmem, může se stát, že méně sladké potraviny bude dítě odmítat.
Začnete proto místo mrkve například zařazovat dýni. Důležité je příkrmy dobře povařit, udusit nebo tepelně upravit v parním hrnci a rozmixovat na hladké pyré – uvědomte si, že vaše miminko dosud neochutnalo nic jiného než tekutou stravu. Volte jen kvalitní suroviny, ideálně v biokvalitě.
Pravidlo přikrmování zní třikrát a další. Začněte s jedním příkrmem, jednou potravinou, a pokud se po dobu tří dnů neobjeví alergická reakce, můžete zkusit další potravinu, kterou budete podávat opět po dobu tří dnů.
Možné problémy
Nejčastějším problémem je zácpa. Trávicí systém dítěte se musí na jinou stravu uzpůsobit a bude to několik týdnů trvat. Některé děti mají velké bolesti, proto se nebojte do příkrmů přidat před podáváním půl lžičky kvalitního řepkového nebo slunečnicového oleje.
Dalším možným problémem je odmítání jídla. Nesnažte se dítě nutit, trpělivě ho povzbuzujte a mějte na paměti, že i půl lžičky při zavádění příkrmů stačí. Příkrmy podávejte na lžičce, nelpěte na tom, aby dítě sedělo v jídelní židličce, a jezte příkrm s ním.
Pokud se objeví alergická reakce, potravinu nepodávejte a zvolte delší dobu na zkoušení jedné potraviny (například týden).
Jak příkrmy uchovávat
Příkrmů sní zezačátku dítě velmi malé množství, proto si matky logicky kladou otázku, co se zbytky. Příkrm můžete nechat po vychladnutí zamrazit ve formičkách na led a uchovávat v mrazáku, snadno se tak dávkuje.
Nezapomínejte, že zprvu tepelně zpracovaný by mělo dítě jíst i banán nebo jablko. Teprve pokud ho dokáže v této formě strávit, můžete zkusit syrový – ve věku šesti měsíců se však vytváření pyré stejně nevyhnete.