První ranné příznaky těhotenství

Máte pocit, že jste těhotná, ale nevíte to jistě? Změnily se vám chutě, jste náladová, trpíte ranními nevolnostmi, anebo vám vynechala menstruace? Jestliže na tuto otázku odpovíte ano, je velice pravděpodobné, že jste se dostala do jiného stavu. Abyste měla stoprocentní jistotu, udělejte si těhotenský test a poté zajděte za svým gynekologem.

Jisté a pravděpodobné známky těhotenství

Známky těhotenství jsou objektivně zjistitelnými změnami v organismu těhotné ženy, dělíme je na známky jisté a pravděpodobné. Co patří k pravděpodobným známkám těhotenství? Především vynechaná menstruace, prosáknutí zevních pohlavních orgánů, nafialově zbarvená sliznice pochvy a zvětšená děloha. K jistým známkám těhotenství zase patří fakt, že gravidita byla u ženy stoprocentně prokázána těhotenským testem, ultrazvukem nebo odběrem krve.

Příznaky těhotenství: Subjektivní pocity ženy

Oproti známkám těhotenství lékaři rozlišují tzv. příznaky těhotenství. V tomto případě jde o subjektivní pocity ženy. K prvotním příznakům těhotenství patří zejména:

Náladovost a přecitlivělost. Žena často trpí i nepravidelnými výkyvy nálad. V důsledku změny hormonální hladiny je najednou plačtivá, věčně dojatá, nebo má naopak nabroušenou náladu.

– Bolestivost a zvětšování prsou. Hned z kraje těhotenství spousta žen pociťuje zvláštní pnutí, brnění nebo zvýšenou citlivost bradavek.

– Hustý bělavý výtok. Na počátku těhotenství se vyskytuje takřka u všech žen.

Únava. Jste unavená, bolí vás svaly a klouby a máte horečku? Myslíte si, že je to „jenom“ chřipka, ale na druhou stranu můžete být těhotná.

Bolesti břicha. Jedná se o bolesti břicha, tolik podobné menstruačním bolestem. Jsou ovšem píchavější a častěji se objevují při námaze.

Bolesti hlavy. Taktéž bolesti hlavy mají souvislost s počátkem těhotenství. Souvisí především s hormonálními změnami, ale i se stresem a únavou.

Co patří k dalším prvotním příznakům těhotenství?

Ranní nevolnost a zvracení.

Změna chutí.

Citlivost na pachy.

Sklon k mdlobám a závratím.

– Zvýšená tvorba slin.

Těhotenský test

Chcete-li si být jistá, že jste opravdu těhotná, udělejte si těhotenský test. Na tuzemském trhu si můžete vybírat z široké škály těhotenských testů, které fungují na principu zjištění přítomnosti těhotenského hormonu HCG v moči. Papírek těhotenského testu spolehlivě funguje zpravidla již po osmém či devátém dnu po oplodnění, tzn. první den po vynechání menstruace.

Návštěvu lékaře neodkládejte

Jestliže vám těhotenský test ukáže, že jste těhotná, s návštěvou svého gynekologa rozhodně neotálejte. Optimální doba pro jeho návštěvu je jeden až dva týdny po vynechání menstruace. Lékař pozná, že jste těhotná, například podle toho, že si při vyšetření všimne změn barvy děložního čípku, změn velikosti dělohy nebo změn tuhosti děložních stěn. Lékař vaše těhotenství rovněž potvrdí ultrazvukem a odebere vám krev na laboratorní biochemické testy.

2 komentáře

  1. Chtěla jsem se zeptat,který den po oplození vajíčka budu mít první příznaky zda jsem těhotná?Pohlavní styk
    jsem měla v sobotu kdy mi vycházeli plodné dny.Myslíte,že jsem mohla otěhotnět?Děkuji

  2. dobry den,mam jiste podezdreni jisteho tehotenstvi ..za necely 3mesice jsem pribrala 9kg ..mam caste nevolnosti a po mnoha jidlech zvracim.jednou jsem lezela a pripadalo mi to jako maly kopnuti.najednou se mi udelala takova boule na brise tedy vlastne nad pupikem zhruba 8cm,ale jenom na par sekund.casto jsem hladova a mam stale nejake chute..jaky jeste muzou byt dalsi priznaky?a v kolikatem tydnu jde poznat tehotenstvi na ultrazvuku?predem dekuji za odpoved

Zanechte odpověď