První týdny těhotenství většinou žena ani neví, že je těhotná. Co se v prvním trimestru měsíc po měsíci děje, kterými změnami prochází maminka a kterými miminko?
- měsíc
První měsíc těhotenství většinou žena ani nepozná, těhotenské testy jsou sice schopné potvrdit těhotenství již několik dní po početí, ale žena většinou nemá k takovému testu důvod – impulsem k provedení testu bývá vynechání menstruace.
V prvním měsíci dochází k uhnízdění vajíčka a dělení buněk embrya. Růst je během prvního trimestru nejrychlejší za celý lidský život, a proto je toto období velmi citlivé na působení různých teratogenů – maminka, která ještě neví, že v ní roste miminko, by se měla vyhnout zbytečné fyzické námaze a alkoholu.
Jakými změnami prochází matka? Většinou nedochází k váhovému přírůstku, protože řada žen trpí nevolnostmi nebo dokonce vrací. Žena může pociťovat napětí v prsou, pocit na zvracení nebo může mít citlivější čich.
2. měsíc
Kolem 6. týdne těhotenství dochází k tomu, co všechny maminky netrpělivě očekávají – poprvé uslyší tlukot srdce svého miminka. Tento okamžik je momentem, kdy lze potvrdit těhotenství z lékařského pohledu.
V sedmém týdnu má embryo vyvinuté základní orgány a na konci druhého měsíce měří zhruba 2 cm.
Nastávající maminka může být unavená, plačtivá, mohou se objevovat běžné těhotenské neduhy, jako je zácpa nebo pokračující nevolnosti.
3. měsíc
Plod v tomto období má již vyvinuté orgány a přesahuje 6,5 cm. Na konci třetího měsíce je také možno zjistit, zda se jedná o chlapečka, nebo o holčičku.
Děloha je v tomto období velká zhruba jako grapefruit, ke konci prvního trimestru klesá pravděpodobnost samovolného potratu stejně jako tendence k nevolnostem. Tělo matky si zvyklo na nový stav a vyrovnalo se s ním, proto je připraveno na nejhezčí období těhotenství, a sice 2. trimestr.