Pupeční kýla: příznaky

Kýla neboli hernie je celkem běžným defektem břišní stěny. Nejčastěji – asi u 75 procent postižených – se vyskytuje tříselná kýla. Jak prozrazuje její název, postihuje oblast třísel. Dalším typem je kýla pupeční, vyskytuje se v oblasti pupku a příčinou jejího vzniku často bývá rozestup svalů v této oblasti, napíklad. u žen po těhotenství či při změně hmotnosti těla. Jiným typem je kýla v jizvě.

Kojenecká pupeční kýla, příznaky

Kýla patří k problémům i kojeneckého věku. Je to vlastně proniknutí části některého orgánu (nejčastěji střevní kličky) do místa, kam nepatří. Její vznik usnadňuje poměrně vysoký tlak v břišní dutině kojence a rovněž nevypracovanost břišních svalů a přítomnost slabých míst v břišní stěně. Nejčastější je kýla pupeční.

Příznaky pupeční kýly: malá část střevní kličky občas či trvale proniká do pupeční jizvy a vyklenuje ji v podobě bulky. Ta nebolí, v klidu ji lze snadno zatlačit zpět a většinou, s postupným zpevňováním břišní stěny v batolecím a předškolním věku, sama mizí. Jenom zvlášť velké pupeční kýly, se kterými se lékaři setkávají zejména u dětí s nízkou porodní váhou, lze někdy odstranit v předškolním věku lehkou operací. Přísnější jsou lékaři u děvčat, neboť břišní stěna bude v těhotenství více zatěžována. Pupeční kýla se téměř jinde neuskřine, takže náhlá situace (na rozdíl od kýly tříselné) nenastává.

Příčiny vzniku kýly jsou různé

Kýla může být vrozená nebo vznikne při poranění nebo oslabení vazivových struktur. Onemocnění se nevyhýbá žádné věkové kategorii, léčení je pouze chirurgické.

Kýla neboli hernie se projevuje jako ztužení nebo „bulka“ po zvedání břemene. Někteří nemocní si stěžují na bodavou bolest. Příčinou zhoršení kýly bývá často výrazná obezita, břišní napětí při namáhavém cvičení nebo při zvedání těžkých předmětů, při těhotenství, kašli, zácpě, ale také při prostatismu s obtížným močením.

Kýla by měla být pokud možno vždy operována, pacient by měl podstoupit operaci co nejdřív. Zákrok je tak snadnější a je také menší riziko, že se kýla vrátí. Nemá cenu otálet, jednou vzniklá kýla nezmizí, spíše se bude zvětšovat. Hrozí, že do kýlní branky, která může být příliš úzká, se dostane střevo a dojde k jeho uskřipnutí. To může mít za následek střevní neprůchodnost, v horším případě následné odumření či jeho perforaci do dutiny břišní. Nebezpečí z uskřipnutí je větším rizikem, než pečlivě plánovaná operace.

Kýlní pás

V případě, že pacient nemůže být operován, může mu lékař předepsat tak zvaný kýlní pás, který zabezpečuje břišní stěnu proti tlaku. Pacient by jej měl na noc snímat a oblékat, než vstane z lůžka. Některé pásy jsou určené výhradně na pupeční kýly. I pro miminka existují speciální pasy. Všeobecně platí zásada, že pasy nosíme jedině na základě doporučení lékaře.

Zanechte odpověď