Pupeční šňůra spojuje děťátko s matkou po devět měsíců těhotenství. Po narození děťátka přestává plnit svou funkci a proto ji lékař přestřihne. Nemusíte se bát, děťátko to nebolí. V oblasti pupíku mu lékař ponechá přibližně jeden až dva centimetry dlouhý zbytek pupečníku, který se bude postupně hojit až odpadne.
Dobré dovnitř, špatné ven
Pupeční šňůra (pupečník) donošeného miminka měří něco přes půl metru. Je to organická „hadička“ s průměrem 1,5 až 2 centimetry. Pupeční šňůra je na povrchu hladká, matně lesklá, pružná a velmi pevná. Procházejí jí tři cévy, jimiž je do těla plodu dodáván kyslík, živiny, ale zároveň jimi jsou odváděny odpadní látky, které přecházejí do placenty a pak do krve matky, jsou filtrovány ledvinami a odváděny z těla.
Pupeční šňůra spojující plod s placentou se vyvíjí asi do 8. týdne těhotenství. V dalších měsících se už pouze zvětšuje. Pupeční šňůra začne být plně funkční, jakmile plodu začne fungovat krevní oběh (srdce) v těle a mezi jím a matkou.
Pupeční šňůra se stává zbytečnou po porodu. Již během něj se dítěti začne okysličovat krev jiným způsobem – začne proudit do plic. Tato změna vrcholí prvním nadechnutím dítěte. Lékař po porodu pupeční šňůru zaškrtí, odstřihne a podváže.
Pupeční šňůra může potrápit
Pupeční šňůra ovšem někdy může porod zkomplikovat a dokonce dítě ohrozit na zdraví či na životě. Jestliže je pupeční šňůra příliš krátká, může být při porodu stlačena až do té míry, že se dítěti nedostává kyslík a začne se dusit. Druhý extrém – dlouhá pupeční šňůra – se někdy může dítěti omotat kolem tělíčka nebo krku, což jednak zkomplikuje porod a jednak rovněž může způsobit přiškrcení, které může mít celoživotní následky. Jestliže porodník zjistí podobné komplikace, obvykle volí porod císařským řezem.
Doslova odstřiženo od matky
Pupeční šňůra se po porodu přiškrtí speciálním chirurgickým vláknem. Po přibližně třech dnech se uchycení odstraní. Přiškrcený pahýl pupečníku začne po porodu černat a scvrkává se, až odpadne. Kdy se tak stane, to je individuální: obvykle však mezi pátým až devátým dnem po porodu (pokud je v pupečníku infekce, může to trvat i déle ).
Dokud pahýl pupečníku neodpadne, udržujte ho suchý a čistý (podle pokynů lékaře), abyste předešli infekci. Infekce se může projevit zvlhnutím pupečníku a jeho zapáchání.
Když děťátko přebalujete, dávejte pozor, abyste plenku nepřitlačili na pupík – zapněte ji až pod ním.
Víte, že…
… v některých nemocnicích se souhlasem matky nebo na její žádost bezprostředně po porodu odebírají pupečníkovou krev, která krátkou chvíli kane z přestřižené pupeční šňůry? Pupečníková krev je vzácný organický materiál, který je používán zejména pro léčbu kostní dřeně (leukémie).