Pupínky u dětí jsou prvním příznakem celé řady dětských infekčních nemocí. Objevují se nejčastěji u děti do dvanácti let věku. Náhle objevené pupínky u dětí mohou upozorňovat na začínající neštovice či pátou a šestou nemoc. Projevit se tak ale mohou i potničky nebo neškodná vyrážka.
Výsev pupínků je vždy nutné pozorně sledovat. Pokud se zhoršují nebo objevují ve větším počtu, bude jejich původce pravděpodobně virového původu a je nezbytné zahájení léčby předepsané pediatrem.
Potničky a kopřivka
V zimním období se často pupínky u dětí objevují za krkem či na zádech, pokud se dítě v nevhodně zvoleném oblečení více zpotí. Tyto pupínky bývají malé se zarudlým okolím. Jde o potničky, na které pomáhají obklady z černého čaje (namočit kapesním ve vychladlém silném nápoji). Potničky obvykle zmizí do několika dnů. Jejich návratu je vhodné předejít přiměřeným oblékáním. Tepelnou pohodu dítěte nelze určovat podle chladnějších rukou nebo nohou, to vede často ke zbytečným vrstvám oblečení navíc. Správným způsobem zjištění aktuální tělesné teploty je sáhnutí na zátylek.
V létě jsou nejčastějším důvodem pupínků u dětí alergie na různé sezónní ovoce, tzv. kopřivka. Objeví se několik minut ale i hodin po konzumaci v jiném ročním období těžko dostupného ovoce (rybíz, jahody, třešně apod.), na které není dětský organismus zvyklý. Kopřivka má podobu malých karmínově zbarvených pupínků nejčastěji na obličeji nebo horních končetinách. Do druhého dne obvykle sama odezní. Při potížích je vhodné místo mazat volně dostupnou mastí s antihistaminiky proti svědění.
Nejčastější nemoci projevující se pupínky u dětí
Nejčastěji zmiňovanou nemocí projevující se pupínky u dětí jsou plané neštovice. Ranné stadium puchýřků se totiž podobá neškodnému pupínku kopřivky nebo potniček. Na virového původce někdy upozorní úporné svědění. To ale není vždy spolehlivým příznakem, protože mnoho dětí si na nepříjemné pocity stěžuje až při nalévaní nebo naopak vyloupávání pupenů. Inkubační doba neštovic trvá obvykle 2-3 týdny, během kterých nejsou patrné žádné příznaky. První pupínky se posléze objevují na hlavě, za ušima a na obličeji, později se rozšíří na celé tělo. Výsev pupínků trvá asi jeden týden, poté onemocnění pomalu ustupuje. Léčba je konzervativní. Pupínky se potírají tekutým pudrem a podávají se léky proti horečce a svědění. Prodělané onemocnění planými neštovicemi zakládá doživotní imunitu.
Nepříjemné pupínky u dětí mají často na svědomí i méně známá onemocnění s nicneříkajícím názvem pátá a šestá nemoc. Pátá nemoc postihuje prakticky bez výjimky pouze děti předškolního a raného školního věku. Projevuje se vyrážkou tvořenou drobnými pupínky na tvářích a v okolí nosu, která se šíří dále po těle. Brzy se přidá i průjem, zvýšená teplota a únava, někdy doprovázená bolestmi břicha. Léčba je podobná jako u neštovic. Spočívá v podávání léků proti horečce a svědění.
Šestá nemoc infikuje jen děti batolecího věku, obvykle do dvou let. Propuká většinou v časných jarních měsících a stejně jako u neštovic zakládá jednou prodělané onemocnění trvalou imunitu. Drobné pupínky podobné kopřivce se nejprve objevují na trupu, pak vyraší i na krku a končetinách. Zároveň dojde ke zduření uzlin na krku a šíji. Úlevu přinášejí chladné zábaly kombinované s léky proti svědění a horečce.