Quick test je laboratorní metoda, při které se – zjednodušeně řečeno – zjišťuje čas, za jak dlouho se vytvoří krevní sraženina ve vyšetřovaném krevním vzorku. Quick test z odebrané krve se provádí zejména u nemocných, kteří užívají antikoagulační medikamenty, tedy tablety ředící krev (nejznámější z nich je Warfarin). Takovým pacientům se Quickův test provádí pravidelně.
Kdy se provádí Quickův test
Trpí-li člověk nemocí, při které hrozí ucpávání cév sraženinami krve – tromby, podstupuje antikoagulační léčbu, která spočívá v orálním užívání antikoagulačních medikamentů. Takový pacient ale musí být pod stálou odbornou kontrolou. Jedním opatřením, kterým je zdravotní stav léčeného kontrolován, je pravidelně prováděný Quickův test. Quick test se provádí rovněž při poškození jater i po stavech, kdy dojde ke snížení hladiny vitaminu K.
Jak se provádí Quick test
Quick test z krve odebrané pacientovi je laboratorní vyšetření, při kterém je zjišťován protrombinový čas (Prothrombin Time, PT). Protrombinový čas je doba, za kterou se po přidání činidla začne krev srážet.
- Žilní krev je odebrána do zkumavky obsahující činidlo, které zabrání srážení, protože váže vápník z odebrané krve.
- Nesrážlivá a dekalcifikovaná krev je pak promíchána, odstředěna, aby se oddělila vrstva plazmy, ze které se provede vyšetření.
- Od okamžiku přidání činidla se začne měřit čas až do vzniku koagula. To analyzátor zjistí například opticky (podle změny rozptylu světla, které prochází kyvetou) nebo mechanicky (v kyvetě se pohybuje v magnetickém poli kovová kulička a její pohyb se v okamžiku vzniku koagula zastaví).
Protrombinový čas se udává v sekundách. Protože se v různých laboratořích používají různá činidla a první výsledky se liší od výsledků při použití jiného činidla, převádějí se do standardních jednotek (konvertují se do INR, zkratka pro mezinárodní normalizovaný poměr).
- Quick test je metoda, kterou se posuzuje momentální kvalita srážlivosti krve. V případě užívání Warfarinu na ředění krve může na jeho základě ošetřující lékař korigovat dávku přípravku, který nemocnému předepsal.
Co způsobuje vznik sraženiny
Srážlivost krve je ovlivňována mnoha látkami, nejvíc těmi, které jsou označovány jako srážecí faktory. Tyto faktory se vytvářejí v játrech. V krvi se jejich vzájemným působením vytvoří dva nejdůležitější srážecí faktory:
- protrombin
- a fibrinogen.
Z fibrinogenu vzniká jakási síťka, která zachytává krevní destičky a poutá je ke stěně cévy v místě, kde je poškozena. Vzniklá „zátka“ zabraňuje dalšímu krvácení. Céva může být poškozena ze zevní i vnitřní strany. V obou případech vznikne sraženina. Quickův test určuje šas, za který se vytvoří krevní sraženina ve vzorku krve po aktivaci vnější srážecí cesty.
Po kom je Quick test pojmenován
Quick Armand J. (1894 – 1978) byl americký lékař a biochemik, profesor na Maquette University v Milwaukee. V r.oce 1932 vyvinul ve spolupráci s F. Bancroftem a M. Stanley-Brownovou zkoušku koagulace, indikující nedostatek vitaminu K, přítomnost antikoagulantů či jaterní poruchu.
Byl prvním, kdo poukázal na prodloužení krvácení vlivem aspirinu.